ArcelorMittal se dohodl s italskými odboráři, může převzít největší evropskou ocelárnu | E15.cz

ArcelorMittal se dohodl s italskými odboráři, může převzít největší evropskou ocelárnu

Panorama města Taranto s ocelárnou Ilva
Panorama města Taranto s ocelárnou Ilva
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost ArcelorMittal uzavřela s odbory dohodu kvůli plánovanému převzetí největší evropské ocelárny Ilva. Otevřela se tak cesta k dokončení akvizice, a to jen pár dní předtím, než by se italská ocelárna mohla ocitnout bez peněz. Informovala o tom agentura Reuters.

ArcelorMittal se zavázal, že převezme 10 700 ze současných 13 500 zaměstnanců firmy. To je o 500 více, než původně navrhoval. Firma také slíbila vyplatit propuštěným na odstupném celkem 250 milionů eur (6,4 miliardy korun) a snížit znečištění ve městě Taranto.

Předběžnou dohodu o převzetí ocelárny Ilva, která je podle kapacity největší v Evropě, podepsal ArcelorMittal loni. Nová italská vláda, která se ujala funkce v červnu, však měla pochybnosti o platnosti kontraktu a původně hrozila jeho zrušením.

Italský ministr průmyslu Luigi Di Maio prohlásil, že po dohodě s odbory vláda nebude převzetí bránit. Podle dřívějších informací by termín dokončení prodeje měl být 15. září.

ArcelorMittal v květnu získal k převzetí firmy Ilva svolení od Evropské komise. To je však podmíněno prodejem jeho ostravských hutí a některých dalších aktivit v Itálii, Rumunsku, Makedonii, Lucembursku a Belgii.

Ilva je kvůli problémům s vysokým znečištěním od roku 2015 pod zvláštním dohledem státu. Vládou jmenovaní komisaři minulý měsíc v parlamentu varovali, že podnik má dostatek peněz na provoz jen do září. Pokud by nebylo dokončeno převzetí, musel by zavřít nebo by jej musela podpořit vláda. V době největšího vrcholu firma produkovala více než deset milionů tun oceli ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah