ArcelorMittal se dohodl s italskými odboráři, může převzít největší evropskou ocelárnu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ArcelorMittal se dohodl s italskými odboráři, může převzít největší evropskou ocelárnu

ArcelorMittal se dohodl s italskými odboráři, může převzít největší evropskou ocelárnu
Panorama města Taranto s ocelárnou Ilva
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Společnost ArcelorMittal uzavřela s odbory dohodu kvůli plánovanému převzetí největší evropské ocelárny Ilva. Otevřela se tak cesta k dokončení akvizice, a to jen pár dní předtím, než by se italská ocelárna mohla ocitnout bez peněz. Informovala o tom agentura Reuters.

ArcelorMittal se zavázal, že převezme 10 700 ze současných 13 500 zaměstnanců firmy. To je o 500 více, než původně navrhoval. Firma také slíbila vyplatit propuštěným na odstupném celkem 250 milionů eur (6,4 miliardy korun) a snížit znečištění ve městě Taranto.

Předběžnou dohodu o převzetí ocelárny Ilva, která je podle kapacity největší v Evropě, podepsal ArcelorMittal loni. Nová italská vláda, která se ujala funkce v červnu, však měla pochybnosti o platnosti kontraktu a původně hrozila jeho zrušením.

Italský ministr průmyslu Luigi Di Maio prohlásil, že po dohodě s odbory vláda nebude převzetí bránit. Podle dřívějších informací by termín dokončení prodeje měl být 15. září.

Budoucnost OKD už Ostravou nehýbe, město je dál, tvrdí primátor Macura

ArcelorMittal v květnu získal k převzetí firmy Ilva svolení od Evropské komise. To je však podmíněno prodejem jeho ostravských hutí a některých dalších aktivit v Itálii, Rumunsku, Makedonii, Lucembursku a Belgii.

Ilva je kvůli problémům s vysokým znečištěním od roku 2015 pod zvláštním dohledem státu. Vládou jmenovaní komisaři minulý měsíc v parlamentu varovali, že podnik má dostatek peněz na provoz jen do září. Pokud by nebylo dokončeno převzetí, musel by zavřít nebo by jej musela podpořit vláda. V době největšího vrcholu firma produkovala více než deset milionů tun oceli ročně.

Moravia Steel ani Třinecké železárny nechtějí koupit ostravské huti ArcelorMittal
Řím chce prý odložit převzetí ocelárny Ilva firmou ArcelorMittal

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!