Moravia Steel ani Třinecké železárny nechtějí koupit ostravské huti ArcelorMittal

ArcelorMittal Ostrava

ArcelorMittal Ostrava Zdroj: profimedia.cz

Společnosti Moravia Steel a Třinecké železárny (TŽ) nepodají závaznou nabídku na koupi ostravské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Bližší důvody svého rozhodnutí společnost neuvedla, informovala mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková. Skupina ArcelorMittal chce koupit italskou ocelárnu Ilva a prodej ostravské huti je součástí kompenzačního balíčku. Skupina chce slezský podnik prodat do konce roku.

Třinecké železárny v červnu oznámily, že podaly nezávislou iniciační nabídku. Koupi ArcelorMittalu Ostrava jim doporučoval také prezident Miloš Zeman, podle kterého by podniky měly pokud možno zůstat ve vlastnictví domácího kapitálu. Závaznou nabídku ke koupi ale třinecká společnost nakonec nepodala.

"Po důkladných analýzách a pečlivém uvážení všech aspektů dospěly společnosti Moravia Steel a Třinecké železárny k závěru, že závaznou nabídku na koupi ostravského závodu ArcelorMittal nepodají," uvedla mluvčí Třineckých železáren.

Video placeholde
Miliardář Tomáš Chrenek investuje do hutí a zdravotnictví • e15

Doplnila, že přestože nákup AMO může být zajímavou akvizicí, společnost nakonec po zhodnocení analýz dospěla k závěru, že by zcela nenaplnila záměry a cíle rozvoje Třineckých železáren.

Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková ČTK řekla, že proces prodeje huti se neodehrává v Ostravě, ale v centrále skupiny ArcelorMittal (AM). "Skupina AM se nevyjadřuje ke jménům, ani k počtu zájemců. V současné době vyhodnocuje nabídky všech zájemců, z nich vybere po vzájemných jednáních toho, s kým v září podepíše smlouvu o prodeji ostravské huti. Vybraného zájemce ještě předtím musí schválit Evropská komise," řekla mluvčí.

Připomněla, že Evropská komise stanovila podmínky, které musí zájemce o koupi splňovat. "Komise bude posuzovat, zda má zájemce potřebné know-how, zda je schopen provozovat a rozvíjet huť tak, aby mohla být trvalou a aktivní protiváhou společnosti AM. Na vedení huti až do dokončení prodeje dohlíží kontrolní správce, auditorská a poradenská společnost Grant Thornton, který je pojítkem mezi ostravskou hutí a Evropskou komisí," uvedla Černá.

Evropská komise v květnu největšímu světovému výrobci oceli ArcelorMittal schválila záměr převzít Ilvu, která je největší ocelárnou v Evropě. Jednou z podmínek je prodej huti v Ostravě a několika dalších podniků ArcelorMittalu v Evropě. To by mělo zaručit, že převzetí Ilvy nenaruší hospodářskou soutěž a nepovede ke zvýšení cen.

ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě. Působí ve více než 60 zemích světa. Je předním dodavatelem ocelových výrobků automobilovému průmyslu, stavebnictví, pro výrobu domácích spotřebičů nebo obalů. V loňském roce ArcelorMittal zvýšil provozní zisk i tržby. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) vzrostl o více než třetinu na 8,4 miliardy dolarů (téměř 180 miliard korun), tržby se pak zvýšily o 21 procent na 68,7 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun).

Akciová společnost ArcelorMittal Ostrava patří do skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než dva miliony tun oceli pro stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají téměř 7000 zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2017 činil 36.646 korun.

Třinecké železárny jsou největším producentem oceli v České republice. Loni jí vyrobily 2,53 milionu tun. Mezi hlavní produkty podniku patří dlouhé válcované výrobky - válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky a hutní polotovary. V roce 2017 dosáhl podnik zisku 1,424 miliardy korun a tržeb 35,859 miliardy korun. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo 10 tisíc zaměstnanců. Jediným akcionářem je mateřská společnost Moravia Steel Tomáše Chrenka.