ArcelorMittal - Největší producent oceli zvýšil zisk | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ArcelorMittal výrazně zvýšil zisk a po dvou letech vyplatí dividendu

ČTK

Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, loni zvýšil hrubý provozní zisk (EBITDA) o více než třetinu na 8,41 miliardy dolarů (171 miliard korun). K růstu přispělo oživení trhu a příznivě vidí firma vývoj na trhu s ocelí i letos. Podnik, jehož součástí je i největší česká ocelárna Arcelor Mittal Ostrava, se po růstu zisku rozhodl po dvou letech znovu vyplatit dividendu.

Za loňský rok ArcelorMittal vyplatí dividendu deset centů na akcii. Analytici čekali v průměru 30 centů. Skupina uvedla, že bude v letošním roce potřebovat více hotovosti kvůli sérii projektů, včetně plánovaného nákupu italské ocelárny Ilva. Chce také snížit zadlužení na šest miliard dolarů z 10,1 miliardy dolarů na konci roku 2017.

Příjmy za loňský rok vzrostly o 21 procent na 68,7 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun). Čistý zisk se více než zdvojnásobil a dosáhl 4,6 miliardy dolarů. Producentům oceli po celém světě pomohlo oživení globálních cen po snaze Číny uzavřít nepotřebné ocelárny. Tím klesly nadměrné dodávky na mezinárodní trhy.

ArcelorMittal se na celosvětové produkci oceli podílí zhruba šesti procenty. Součástí skupiny je i společnost ArcelorMittal Ostrava, která má i s dceřinými společnostmi téměř 7 tisíc zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli, zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí.

České ocelárny čeká boj o přežití

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!