Asijské země dobývají arktickou oblast

Těžba ropy na Aljašce

Těžba ropy na Aljašce Zdroj: profimedia.cz

Několik zemí včetně Číny, Indie a Jižní Koreje získalo pozorovatelský status v Arktické radě. Tato „technická“ záležitost odráží vzrůstající boj o přístup k surovinám na dalekém severu. Od organizace, jež se dosud zabývala právy původních obyvatel regionu a ochranou křehkého ekosystému, jde o zvláštní, ne však zcela nečekaný krok. Její představitelé ale věří, že přidružení státy přiměje k dodržování ekologických zásad rady.

Odhaduje se, že se v akrtické oblasti nachází 13 procent neprobádaných rezerv ropy a až třicet procent neprozkoumaných ložisek plynu. Kromě toho je Arktida bohatá na zlato, cín, nikl, měď a olovo. Pro rychle se rozvíjející země neustále hledající nové zdroje surovin je tak přitažlivým cílem.

„Tento vývoj musí být podniknut zodpovědně a environmentálně udržitelným způsobem, aby neměl negativní dopad na zemi, moře a faunu,“ zdůraznila však k využití nerostného bohatství na zasedání rady ve švédské Kiruně kanadská ministryně zdravotnictví Leona Aglukkaqová. Nad rozhodnutím rady přijmout celkem šest pozorovatelů už projevili znepokojení zástupci domorodců, kteří mají obavu, že by jejich pozice v organizaci mohla být oslabena.

Především Čína je v oblasti aktivní už delší dobu. Spekuluje se o tom, že by se v Grónsku už brzy až tři tisíce Číňanů mohlo zapojit do těžby železa. Nehostinná zem ji navíc láká možná největšími zásobami vzácných zemin, potřebných například pro výrobu telefonů.

Nejde ale jen o Grónsko. Islanďané sice před časem zamítli čínský megaprojekt na rozvoj turistiky, země ale mezi sebou nedávnou uzavřely dohodu o volném obchodu. Co se týče vzájemné výměny, je důležitý hlavně export islandských ryb. O tom, jak podstatný je malý ostrov pro asijského obra, svědčí i velikost nové čínské ambasády v Reykjavíku, která pojme pět stovek personálu.

Peking má ale na severu i jiné záměry, které umožňuje realizovat rychlé tání ledu. Čínské lodě letos poprvé podniknou o tisíce kilometrů kratší plavby přes Severní ledový oceán do Spojených států a Evropy, což významně zkrátí čas i náklady na dovoz zboží.

Arktická rada

Arktická rada má osm členů: USA, Rusko, Kanadu, Island, Norsko, Švédsko, Finsko a Dánsko. Zájem o pozorovatelský status má i Evropská unie. Vyhovění její žádosti ale naráží na spor s Kanadou ohledně zákazu EU dovážet výrobky z tuleňů. Členské země upozorňují i na velká rizika aktivit v regionu, co se týče případných havárií na ropných vrtech nebo lodních nehod, které souvisejí s jeho odlehlostí.