Ferrari loni poprvé dodalo zákazníkům přes 10 tisíc vozů | e15.cz

Bláznivý rok Ferrari. Automobilka proměnila sázku na pět nových modelů a trhla prodejní rekordy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari loni poprvé ve své historii dodal zákazníkům přes deset tisíc vozů - konkrétně 10 131. To je o 9,5 procenta více než v roce 2018. Čistý zisk firmě sice klesl o 11 procent na 699 milionů eur (17,6 miliardy korun), značka s černým hřebcem ve znaku ale zlepšila výhled pro letošní rok.

K růstu dodávek přispěla skutečnost, že automobilka vloni uvedla na trh rekordních pět nových modelů. Její čisté tržby vzrostly o deset procent na téměř 3,8 miliardy eur. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na 3,5 miliardy eur, píše agentura AP.

Odhad letošních tržeb automobilka Ferrari zvýšila o necelých osm procent na 4,1 miliardy eur. Firma rovněž uvedla, že letos hodlá dosáhnout zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) v rozsahu 1,38 až 1,43 miliardy eur. Dříve přitom letošní EBITDA odhadovala pouze na 1,3 miliardy eur.

Podle některých analytiků však nový výhled mírně zaostal za očekáváním. Cena akcií Ferrari po zveřejnění výsledků klesla, zůstala však nedaleko rekordního maxima, na které se vyšplhala před necelými dvěma týdny, napsala agentura Reuters.

Společnost Ferrari se na počátku roku 2016 oddělila od automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Cena akcií Ferrari se od té doby díky dobrým hospodářským výsledkům více než ztrojnásobila.

Do Severní a Jižní Ameriky automobilka loni dodala 2900 vozů. Ferrari tento tříprocentní meziroční pokles přičítá plánované změně geografického zaměření. Do Evropy a na Blízký východ dodala 4895 aut, což znamená meziroční zvýšení o 16 procent. V Číně loni skočilo 836 nových vozů Ferrari, tedy o pětinu víc než v roce 2018.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah