BMW zahájila masovou výrobu svého prvního elektromobilu i3 | E15.cz

BMW zahájila masovou výrobu svého prvního elektromobilu i3

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá autombilka BMW dnes zahájila v Lipsku sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší auto určené pro jízdu po městě je prvním masově vyráběným vozem BMW na elektrický pohon. Příští rok ho má následovat sportovní hybrid nabíjený ze sítě pod označením i8.

Poptávka po elektrovozech v Německu je zatím slabá. Výrobní ředitel BMW Harald Krüger však doufá, že se to změní. Kolik vozů i3 se má v Lipsku montovat však odmítl říct. Podle něj to bude záviset právě na vývoji poptávky.

U prodejců se nový i3 poprvé objeví 16. listopadu. Cena malého vozu s karoserií z uhlíkatých vláken bude začínat na 34 950 eur (901 250 Kč). To je asi 20 procent nad úrovní základní verze nejprodávanějšího BMW řady 3. Podle Krügera byl zatím zájem o zkušební jízdy novým autem velmi vysoký.

Analytici z automobilového průmyslu považují většinou strategii elektrických vozů BMW za velmi riskantní. Především kvůli tomu, že kupující zatím nejeví velké nadšení pro čistě elektrické vozy.

V srpnu bylo v Německu zaregistrováno zhruba 214 tisíc nových aut, pouze 435 jich ale bylo elektrických. K tomu je evropský automobilový trh již několik let v krizi.

BMW kvůli elektromobilům investuje do rozšíření výroby v Lipsku 400 milionů eur a vznikne zde 800 pracovních míst. Do konce roku by tak měl mít závod přes 3700 zaměstnanců. Vedle modelu i3 se zde vyrábějí různé modely řady 1.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah