BP: Přichází čas nekonvenční ropy a plynu, produkce raketově stoupne | E15.cz

BP: Přichází čas nekonvenční ropy a plynu, produkce raketově stoupne

těžba břidlicového plynu
těžba břidlicového plynu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Světová produkce energetických surovin z „nekonvenčních“ zdrojů v čele s břidlicovými ložisky plynu a ropy se do roku 2030 ztrojnásobí. Kupříkladu na růstu nabídky ropy se budou nové zdroje podílet více než 70 procenty, předpověděl to britský ropný koncern BP ve výhledu zveřejněném v Pekingu.

„Nekonvenční zdroje - břidlicový plyn a ropa spolu s těžkou ropou a biopalivy - budou hrát stále významnější roli,“ uvedl ke zprávě podle listu China Daily šéf asijského ekonomického oddělení BP Čang Čch'. V USA už tyto zdroje transformují energetický trh a Spojené státy se díky nim stanou v roce 2030 v energetice z 99 procent soběstačné, uvedl Čang. V roce 2005 byly USA v energetice soběstačné ze 70 procent.

Z „břidlicové revoluce“ bude sice nejvíce těžit Amerika, prospěje ale i Číně, řekli listu experti. Podle Davida Robinsona z Oxfordského institutu pro energetická studia vývoz břidličného plynu a ropy z USA časem bude fungovat jako strop světových cen.

Ceny plynu v Asii jsou nyní na světě nejvyšší a proti cenám v USA zhruba pětinásobné. Dosavadní vazba cen plynu na vysoké ceny ropy ale pod tlakem zvýšené nabídky plynu z USA bude ustupovat ve prospěch tržních cen, řekl ředitel institutu Christopher Allsopp.

Rusko musí začít hledat nové kupce pro svůj plyn

Rozvoj těžby plynu v USA již ovlivnil nedávná jednání Číny s ruskými dodavateli, řekl Keun-Wook Paik z oxfordského institutu. Před týdnem obě země sjednaly memorandum, podle něhož ruský Gazprom a čínská CNPC do konce roku podepíšou třicetiletý kontrakt na dodávky v objemu 38 miliard krychlových metrů ročně s možností zvýšení až na 60 miliard krychlových metrů.

Nečekaná dohoda Moskvy a Pekingu podle expertů úzce souvisí s nižší americkou poptávkou po dovozu energetických surovin. „Rusko zoufale potřebuje najít kupce svého zemního plynu. Vedle USA snížila dovoz plynu i Evropa, takže Čína se stala velmi slibným kupcem,“ řekl Paik. Čína díky růstu soběstačnosti v USA bude mít také více možností k aktivnímu hledání energetických zdrojů v zahraničí v místech, o něž Amerika přestává mít zájem.

Podle zprávy BP bude Čína v rozvoji břidlicových ložisek výhledově nejúspěšnější po USA a Kanadě. Do roku 2030 se čínská produkce plynu z břidlic dostane na 170 milionů krychlových metrů ročně, což bude asi 20 procent tamní těžby. Na rozdíl od USA bude ale rozvoj břidlic v Číně spíše evoluční než revoluční, řekl Čang.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.