Británie poprvé od průmyslové revoluce nepotřebovala k výrobě elektřiny uhlí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Británie poprvé od průmyslové revoluce nepotřebovala k výrobě elektřiny uhlí

vaj

Pátek byl prvním dnem od roku 1880, kdy Velká Británie nemusela kvůli výrobě elektřiny spalovat uhlí. Úplného odstavení uhelných elektráren chce dosáhnout do roku 2025,

Uhlí se tak v současnosti podílí na pokrytí britské výroby elektřiny přibližně devíti procenty. Největší část, kolem 50 procent, spadá na plynové elektrárny, následují obnovitelné zdroje s třetinovým podílem.

"Význam uhlí opravdu klesá na úkor ekologičtějších zdrojů energie," vysvětluje pro agenturu Bloomberg Duncan Burt, provozního šéfa britské přenosové soustavy. "Solární panely a větrné turbíny vytlačují fosilní paliva. Trend ještě zesílí v následujícím období, kdy měsíce červen a červenec přinášejí slunečné počasí," dodal Burt.

ČEZ chce do roku 2035 odstavit většinu své uhelné kapacity. Kvůli ekologické legislativě

"Před deseti lety by byl den bez nutnosti spalovat uhlí nepředstavitelný. Během následující dekády ovšem náš energetický systém projde další radikální proměnou," uvedla Hannah Martinová z britské pobočky organizace Greenpeace.

Hlavní motivací k přechodu k čistším zdrojům energie je boj proti klimatickým změnám, doplňuje agentura Bloomberg. Členské státy Evropské unie proto musí do konce této dekády pokrývat pětinu své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů.

Jak vypadala přestavba uhelné elektrárny Lynemouth ve Velké Británii:
Přestavba elektrárny Lynemouth ve Velké Británii

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!