Britská matka ostravských hutí škrtá náklady a chystá propouštění | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Britská matka ostravských hutí škrtá náklady a chystá propouštění

ČTK, vku

Britská společnost GFG, která vlastní i hutní podnik Liberty Ostrava, se chystá snižovat náklady a propouštět. Firma podnikatele Sanjeeva Gupty reaguje na prudký pokles poptávky po oceli v důsledku koronavirové krize. Útlum by podle ní mohl trvat až 18 měsíců.

Konglomerát GFG podniká v oblasti oceli, hliníku a infrastruktury a zaměstnává asi 35 tisíc lidí. Firma uvedla, že se bude muset přizpůsobit nové situaci na trhu, plánuje proto snížit náklady o 30 procent. Přistoupí i k rušení pracovních míst, k tomu ale podrobnosti neuvedla.

„Poptávka v odvětvích, která spotřebovávají ocel, v některých regionech klesla o 20 až 40 procent - dopady zřejmě přetrvají 12 až 18 měsíců, což zhorší situaci na již tak náročném trhu,“ uvedla GFG.

Firma dodala, že její ocelárny a hliníkárny dodrží závazky v ochraně klimatu, aby se do roku 2030 mohly stát uhlíkově neutrální. Sdělila také, že investuje do nových nízkouhlíkových technologií v České republice, Rumunsku a v Austrálii.

Liberty Ostrava narazila. Její stížnost na ceny dodavatele energií shodil ERÚ ze stolu

Konglomerát sloučil své ocelářské operace do nového subjektu Liberty Steel, aby byl připraven na případný vstup na burzu. V lednu uvedl, že svá aktiva v obchodu s hliníkem převede do nové společnosti ALVANCE se sídlem v Paříži.

Gupta koncem května navštívil Ostravu. Odboráři ho tam přivítali projevy nesouhlasu, na jednání se s nimi pak dohodl, že o problémech budou komunikovat napřímo. Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má kolem 6000 zaměstnanců.

Liberty versus ArcelorMittal. Giganti se v ostravské huti dohadují o ceny energií

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!