Buffett investoval stamiliony dolarů do podvodného projektu | E15.cz

Buffett investoval stamiliony dolarů do podvodného projektu

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Škodu ve výši až 800 milionů amerických dolarů napáchala americká společnost DC Solar. Ta sice firmám i soukromníkům nabízela mobilní fotovoltaické generátory, reálně se však jednalo o rozsáhlý podvod, do kterého investoval i americký fond Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Informoval o tom web Business Insider

Podvod fungoval na principu Ponziho schématu, tedy takzvaného letadla, kdy se majitelé DC Solar Jeff a Paulette Carpoffovi snažili získat co nejvíce investorů, jež však neměli reálnou šanci na projektu vydělat. Stejně dopadl i fond Berkshire Hathaway, který do solárních technologií investoval 350 milionů dolarů (téměř osm miliard korun).

Zkušené investory se manželské dvojici podařilo nalákat jak na technologicky zajímavý produkt, tak daňové úlevy a dotace, které zvyšují poptávku právě po podobných energetických řešeních. Kromě dalších fondů společnosti DC Solar poskytly peníze i některé americké banky.

Případ začal vyšetřovat úřad FBI na konci loňského roku, také na základě podezření vycházejících přímo zevnitř firmy. DC Solar se chlubil dvanácti tisíci umístěnými solárními generátory v různých částech USA, reálně jich však existovala přibližně čtvrtina. Nedostatečné tržby z pronájmů nebo prodejů firma kryla získáváním dalších investorů.

Následné policejní razie ukázaly, že Carpoffovi značnou část získaných financí okamžitě utráceli. Dvojice vlastnila více než devět desítek automobilů a dvacet nemovitostí, téměř dva miliony dolarů vyšetřovatelé zadrželi v hotovosti. Peníze ale mířily také do sportu, například na nákup baseballového týmu Martinez Clippers nebo na sponzorování automobilových závodů. Posledního prosincového večírku se účastnily také americké celebrity.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah