Ceny průmyslových výrobců srazila dolů ropa | e15.cz

Ceny průmyslových výrobců srazila dolů ropa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hynek Glos, Euro

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Propad cen ropy urychlil pád cen průmyslových výrobců v České republice. V listopadu se meziročně snížily o 1,7 procenta, výrazně tak zrychlily pokles z 0,3 procenta v říjnu. Pokračoval také pokles cen v zemědělství, naopak ve stavebnictví a službách ceny stouply.

Proti říjnu se snížily ceny v průmyslu, ve službách stagnovaly, v zemědělství a ve stavebnictví vzrostly, informoval o tom Český statistický úřad.

„I v listopadu pokračoval trend snižování cen průmyslových výrobců v důsledku zlevňování ropy na světových trzích. Česká republika jako čistý dovozce ropy inkasuje pozitivní nákladový šok, který nejen znamená nižší ceny pro domácí výrobce a spotřebitele, ale už v příštím roce ušetří několik desítek miliard korun za levnější dovoz ropy a ropných produktů ze zahraničí,“ uvedl analytik Petr Dufek z ČSOB.

Dodal, že po lednovém zlevnění energií průmysl dostává další nákladovou vzpruhu v podobě levnějších pohonných hmot. Z levnějšího benzínu a zejména nafty bude podle Dufka těžit i doprava, stavebnictví a zemědělství, jako největší spotřebitelé pohonných hmot.

Srpnová výjimka

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesají od počátku roku s výjimkou srpna. V listopadu bylo za poklesem vedle snížení cen ropy také zlevnění elektřiny, plynu a páry. Klesly také ceny těžby a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Stouply naopak výrobní ceny kovů, dřeva, papíru a tisku a také dopravních prostředků.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj cen u výrobců se obvykle brzy projeví v cenách pro spotřebitele. Ty v listopadu u v Česku zpomalily meziroční růst na 0,6 procenta, což bylo dvě desetiny pod očekáváním České národní banky.

GrafAutor: CSU

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery