ČEPS nakoupil v poslední aukci levnější elektřinu | E15.cz

ČEPS nakoupil v poslední aukci levnější elektřinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CEPS

stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS šetří díky padajícím cenám elektřiny. V poslední aukci na dodavatele elektřiny na krytí ztrát v síti nakoupil elektřinu na příští rok za 947 korun za megawatthodinu a na letošní duben za 840 korun.

Před rokem stála ČEPS dubnová elektřina 998 korun za megawatthodinu. Loni v listopadu nakoupil roční pásmo na rok 2014 za 992 korun za megawatthodinu.

„Velikost ztrát v přenosové soustavě závisí například na velikosti a směru mezinárodních tranzitních toků elektřiny. Typická střední hodnota ztrát v naší soustavě je přibližně 90 megawatthodin v hodině, což při ceně elektřiny v úrovni 40 až 50 eur za megawatthodinu znamenalo v předchozích letech celkové náklady přibližně jednu miliardu korun ročně,“ říká Tereza Soukupová, mluvčí ČEPS.

Za poslední rok ovšem ceny silové elektřiny spadly ze 41 na necelých 36 eur za megawatthodinu, což sníží i náklady ČEPS letos a příští rok. S tím počítal už loni Energetický regulační úřad, který díky zlevňující elektřině mohl snížit regulovanou cenu za přenos a distribuci.

Poslední aukce na dodávky elektřiny na krytí ztrát v roce 2015 a v letošním dubnu se zúčastnilo sedm obchodníků s elektřinou. Vítěze ČEPS nezveřejňuje. „Dodavatelem se může stát obchodník s elektřinou splňující podmínky výběrového řízení, který v rámci daného aukčního kola nabídne nejnižší cenu. Na zajištění elektřiny na krytí ztrát se v posledních letech podílelo pět tuzemských a zahraničních obchodníků,“ dodává Soukupová.

Autor: stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah