ČEPS navýšil zisk před zdaněním na více než tři miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

ČEPS navýšil zisk před zdaněním na více než tři miliardy

ČTK

Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 14,1 procenta na 3,3 miliardy korun. Podobně rostly také celkové výnosy, které proti roku 2017 vzrostly o 14,2 procenta na 23 miliard korun. Do rozvoje a modernizace přenosové soustavy firma investovala 3,8 miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedli členové vedení společnosti.

Upozornili, že ČEPS jako regulovaný subjekt může dosáhnout pouze úrovně zisku stanovené regulačními parametry, které určuje Energetický regulační úřad. „Mezi regulované parametry patří povolené náklady, odpisy a zisk. Pokud se dosažená skutečnost v běžném roce odchyluje od stanovených hodnot, jsou určeny korekční faktory, které budou zahrnuty do regulačních parametrů v následujícím období. Ovlivňují tak hospodářské výsledky společnosti s dvouletým posunem,“ uvedl ve čtvrtek předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

V loňském roce podle něj firmě vzrostla většina výnosových položek, mimo jiné tržby za využití sítí při tranzitních tocích. Společnost uvedla, že loni přenesla elektrickou energii o celkovém objemu 65 825 gigawatthodin. Připomněla, že 28. února 2018 dosáhla česká elektrizační soustava rekordního zatížení 11 946 megawattů. Důvodem byly silné mrazy. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

Novým šéfem ČEPS je bývalý manažer Unipetrolu Durčák

Mezi nejvýznamnější realizované investice patří podle ČEPS ty, které jsou na seznamu takzvaných Projektů společného zájmu EU. Společnost zmínila například zahájení výstavby zaústění doposud nejdelšího vedení zvláště vysokého napětí, které spojuje rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji, do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu s investičními náklady asi 790 milionů korun, pokračování modernizace rozvodny Kočín v jižních Čechách nebo propojení rozvoden Vernéřov, Vítkov a Přeštice.

„V kontextu vzrůstající propojenosti evropské přenosové soustavy a výrazných změn v energetice jde o projekty, které jsou pro českou přenosovou soustavu nezbytné,“ doplnil místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát. Durčák je předsedou představenstva firmy od letošního ledna.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!