Česko je ze států EU nejvíce závislé na ruském plynu | e15.cz

Česko je spolu s Lotyšskem nejvíce závislé na ruském plynu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 procent.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za zvláštní vojenskou operaci, je tok plynu do Evropy zatím stabilní. Západní země ale už delší dobu zvažují, jak snížit svou závislost na ruských energetických surovinách. Evropská komise začátkem března oznámila, že už letos plánuje snížit závislost EU na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Rusko na druhou stranu začalo ode dneška od odběratelů z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" za plyn požadovat platbu v rublech. Země EU za plyn platí v eurech nebo dolarech a ruský požadavek označují za jednostranné porušení smluv.

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu René Neděla ve čtvrtek poslancům bezpečnostního výboru řekl, že pokud by Rusko okamžitě zastavilo dodávky plynu, situace by prakticky neměla řešení. Podle Neděly se v ČR těží zhruba dvě procenta celkové tuzemské spotřeby plynu, zbytek tvoří téměř výhradně ruský plyn. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck ve středu zmínil, že Německo už v posledních týdnech snížilo dovoz plynu z Ruska z 55 na 40 procent.

Tabulka zemí Evropské unie a jejich závislosti na ruském plynu:

Země

Podíl ruského plynu na dodávkách (procenta)

ČR 100,0
Lotyšsko 100,0
Maďarsko 95,0
Slovensko 85,4
Bulharsko 75,2
Finsko 67,4
Německo 65,2
Polsko 54,9
Estonsko 46,2
Rumunsko 44,8
Itálie 43,3
Litva 41,8
Řecko 39,0
Nizozemsko 30,3
Lucembursko 27,2
Francie 16,8
Švédsko 12,7
Španělsko 10,4
Portugalsko 9,7
Slovinsko 8,7
Belgie 6,5
Dánsko 0,0
Irsko 0,0
Chorvatsko 0,0
Malta 0,0
Rakousko 0,0
Kypr nedováží plyn
Průměr EU 38,7
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery