Český export do Rakouska letos v pololetí vzrostl o šest procent | E15.cz

Český export do Rakouska letos v pololetí vzrostl o šest procent

Český export do Rakouska letos v pololetí vzrostl o šest procent
Ilustrační foto (Novák Tomáš - Euro)
• 
ZDROJ: Novák Tomáš/Euro

ČTK

Český vývoz do Rakouska letos v prvním pololetí vzrostl o šest procent na 2,73 miliardy eur, tedy zhruba 75 miliard korun. Obchodní bilance Česka je pozitivní. Rakouské firmy do Česka vyvezly zboží za 2,21 miliardy eur, což je 61 miliard korun. Dovoz vzrostl o čtyři procenta.

„Naše hospodářství jsou velice silně propojena. Je možné říci, že pokud se daří dobře českému hospodářství, tím více roste intenzita hospodářských vztahů s Rakouskem,“ řekl Christian Miller z obchodní rady rakouského velvyslanectví.

Rakouské firmy do Česka dováží zejména stroje a dopravní prostředky. Toto zboží tvoří asi třetinu všech dodávek. Dopravní prostředky dominují také českému exportu do Rakouska. Podle Millera obchod mezi oběma zeměmi příliš nekomplikuje fakt, že zatím chybí dálniční spojení mezi Vídní a Brnem. „Samozřejmě, pokud by spojení bylo, byl by obchod jednodušší, ale vážnější komplikace to není,“ uvedl Miller.

Problematická silnice

Spojení Brna a Vídně bude podle ministra dopravy Antonína Prachaře nadále připravováno jako rychlostní silnice. Podmínkou výstavby čtyřproudé komunikace je to, aby na ni v Rakousku navazoval stejný typ silnice, což zatím sousední země nechystá. Přípravu komplikuje i to, že byly zrušeny zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Prachař minulý týden uvedl, že zatím se proto bude stavět jen dvouproudý obchvat Mikulova.

Rakousko dál zůstává třetím největším zahraničním investorem v Česku po Německu a Nizozemsku. Loni rakouské firmy v tuzemsku investovaly 1,14 miliardy eur, tedy 31 miliard korun, což je třikrát více než o rok dříve. Od roku 1990 v Česku investovaly už 14 miliard eur. „Pořád platí, že Česká republika je pro nás hlavním partnerem ve střední a východní Evropě a šestou nejdůležitější zemí celosvětově,“ uvedl Miller. Podle něj má v Česku své pobočky 1800 rakouských firem. Velmi silné zastoupení mají zejména firmy z oblasti finančních služeb a výrobního sektoru.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!