Český Solek chystá emisi solárních dluhopisů kvůli výstavbě elektráren v Chile | E15.cz

Český Solek chystá emisi solárních dluhopisů kvůli výstavbě elektráren v Chile

Česká solární firma Solek Group připravuje emisi dluhopisů, která jí umožní postavit desítky megawattů slunečních elektráren v Chile. České investory bude žádat o desítky milionů dolarů.

 

Na projekt chilských elektráren o výkonu 54 megawattů bude potřebovat 75 milionů dolarů. Část bude financovat z vlastních zdrojů, na část si půjčí od chilských bank a zbytek by měli dodat zájemci o dluhopisy.

„Chystáme se a intenzivně pracujeme s právními poradci a bankami na emisi dluhopisů, kterou plánujeme příští rok vydat v objemu až 500 milionů korun s očekávaným výnosem do šesti procent ročně. Další detaily k prodeji a distribuci prozatím prozrazovat nemůžeme,“ uvedl majitel Solek Group Zdeněk Sobotka.

Jeho solární dluhopisy tak budou výnosově srovnatelné například s realitními dluhopisy. Podrobnosti o jménu aranžéra emise a distribuci dluhopisů chce Solek doladit do konce roku. Sobotka je přesvědčen, že riziko spojené s držením dluhopisů se blíží nule.

Chile chce solární elektrárny stavět a investorům vytváří příznivé podmínky. Solek si původně chtěl říci o peníze přímo v Chile, ale nakonec od toho upustil. „Tamní dluhopisový trh není příliš rozvinutý. Navíc je v Česku volných peněz dost,“ připomněl Sobotka.

Další variantou byla emise eurobondů v Londýně. Tam ale Solek narazil na velikost emise. „Museli bychom chtít nejméně 120 milionů dolarů. Problém je, že tyto peníze musíte umět rychle a dobře použít. Nemůžete si je nechat na účtu, když z nich už za čtvrt roku musíte platit úroky,“ vysvětluje Sobotka. Elektrárny v Chile bude Solek stavět postupně. Všechny by měly být hotové do konce roku 2018.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.