Pohonné hmoty byly loni v Česku nejkvalitnější v historii | e15.cz

Čeští řidiči nikdy netankovali kvalitnější palivo než loni, tvrdí inspekce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Loni byly v Česku pohonné hmoty nejkvalitnější v historii. Předpisům nevyhovělo jedno procento z 2670 vzorků, které odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI). V roce 2016 to bylo 1,1 procenta. Zlepšila se kvalita motorové nafty a Etanolu E85, mírné zhoršení bylo zaznamenáno u vzorků benzinů. 

Jakostním požadavkům nevyhovělo loni celkem 26 vzorků. Kontrolou neprošlo 0,9 procenta vzorků nafty a 9,1 procenta vzorků Etanolu E85. U benzinu se v porovnán s rokem 2016 podíl nekvalitních vzorků zvýšil z 0,7 na 1,2 procenta. U nafty patřily mezi nejčastější prohřešky ukazatele bodu vzplanutí a obsahu síry.

Inspekce uložila devatenáctkrát zákaz prodeje na přibližně 103 tisíc litrů pohonných hmot, v celkové hodnotě více než tři miliony korun.

"Inspektoři ČOI při kontrole jakosti pohonných hmot v roce 2017 objevili i odchylky závažnějšího charakteru, které nasvědčují tomu, že mohou být do pohonných hmot přidávány složky mající podstatný vliv na jakost pohonných hmot. V těchto případech může docházet nejen k poškození spotřebitele, negativnímu vlivu na životní prostředí, ale i k daňovým únikům," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery