ČEZ hlásí nižší zisk. Analytik: Zaměřil se více na ekologii, dlouhodobě se to může vyplatit

ČEZ

ČEZ Zdroj: profimedia.cz

Na skupinu ČEZ dopadly nízké ceny elektřiny. Snížily se jí zisk i tržby. V celém roce ČEZ počítá se ziskem 12 až 14 miliard korun.

Polostátní firmě ČEZ v prvním čtvrtletí podruhé v řadě meziročně klesl zisk a dostal se na úroveň 7,3 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy méně než před rokem. Přestože je zisk nejnižší za posledních více než deset let, předčil mírně očekávání analytiků. Zároveň se v prvních třech měsících snížily i tržby, a to o 14 procent na 45,4 miliardy korun.

„Pokles čistého zisku je důsledkem nižších cen elektřiny a absencí jednorázových výnosů, které skupina ČEZ realizovala v minulém období. ČEZ se v posledních letech zaměřil více na ekologii svých provozů než na ziskovost, což může být výhodné z dlouhodobějšího pohledu v důsledku zpřísňujících se evropských limitů,“ okomentoval pro E15 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Sázku na obnovitelné zdroje potvrzují i nová data. Zatímco výroba elektřiny z tradičních zdrojů, jako je ropa uhlí a zemní plyn, meziročně klesla o 7 procent, z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren naopak výroba elektřiny meziročně vzrostla o dvě procenta.

Tento vývoj má navíc pokračovat, letos by tak výroba z "čistých" zdrojů měla růst o další tři procenta. Vliv na toto navýšení mají zejména naše větrné parky v Německu,“ doplnil pro E15 tiskový mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Nové směřování firmy podtrhují i další investiční aktivity společnosti. „Vedle obnovitelných zdrojů se jedná také o sektor energetických služeb, takzvané ESCO, které se týkají výstavby nových energetických zdrojů a jejich provozu, projektů energetických úspor nebo renovací energetických hospodářství ve firmách, nemocnicích či školách,“ uvedl Gazdík.

ČEZ odhaduje, že za celý rok její zisk dosáhne 12 až 14 miliard korun, což je až o sedm miliard méně než před rokem. Pro výsledky v následujících obdobích přitom bude důležitý vývoj ceny elektřiny, míní Křeček. „Ta by přitom v důsledku rostoucí ceny ropy a dalších komodit mohla růst,“ doplnil Křeček.