ČEZ spustil paroplynovou elektrárnu v Turecku | E15.cz

ČEZ spustil paroplynovou elektrárnu v Turecku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická skupina ČEZ dnes zahájila ostrý provoz své paroplynové elektrárny Egemer v jihovýchodním Turecku o výkonu 872 MW. Se stavbou elektrárny se začalo na podzim 2011, ve zkušebním provozu byla pak od konce dubna. Podle ČEZ by měla mít životnost minimálně 30 let a ročně by měla vyrobit až 7000 GWh elektrické energie. V Turecku ČEZ spolupracuje s tamní společností Akkök.

„Česko-turecká spolupráce se nám velmi osvědčila, nejen že jsme dodrželi časový harmonogram, ale také se nám podařilo významně snížit předpokládané investiční výdaje,“ uvedl ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač. Podle společnosti začala totiž elektrárna již během zkušebního provozu dostávat za elektřinu dodanou do sítě zaplaceno díky speciálnímu povolení od tureckého ministerstva energetiky.

„Jen to přineslo dodatečné úspory v řádu stovek milionů korun,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Podle ní se společnosti podařilo ušetřit i snížením souvisejících výdajů na financování projektu a také menší spotřebou plynu během najíždění.

Podle informací z tohoto týden se ČEZ zajímá i o jiná zahraniční teritoria. Mluvčí firmy v pondělí potvrdila, že se ČEZ připravuje na zahájení oficiální diskuse o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel.

ČEZ v Turecku
Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem o strategické spolupráci s Akkök Group. Společný podnik Akenerji nyní provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 1,5 GW. Výrobní firma dosahuje již dva roky po sobě rekordních provozních zisků (v roce 2013 1,8 miliardy korun). Daří se i v oblasti distribuce, ČEZ se svým partnerem Akkök dodává elektřinu 1,4 milionu zákazníků v jedné z nejprůmyslovějších oblastí na severozápadě Turecka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.