ČNB vyšetřuje ČEZ kvůli úniku hospodářských výsledků | E15.cz

ČNB vyšetřuje ČEZ kvůli úniku hospodářských výsledků

ČEZ
ČEZ
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka prověřuje energetickou společnost ČEZ kvůli jejímu srpnovému úniku výsledků hospodaření. ČEZ, který letos podobně chyboval už podruhé, šetření centrální banky potvrdil. Informoval o tom server iDnes.cz. Zveřejněné údaje ovlivňují cenu akcií na burze. Pokud se k nim někdo dostane dřív, má proti ostatním výhodu, uvedl server.

„Ano, dnes jsme oznámení o zahájení správního řízení ČNB obdrželi,“ řekla DNES mluvčí ČEZ Eva Nováková. Správní řízení podle ní souvisí s předčasně zveřejněnými výsledky agenturou Reuters, která se k nim dostala o den dříve, než měly být oficiálně prezentovány.

Agentura podle energetické firmy neautorizovaně stáhla v anglické verzi jeden ze souborů z postupně dokončované ucelené prezentace, kterou ČEZ poté pro všechny subjekty na trhu publikuje. Bližší informace k zahájenému správnímu řízení ČNB nesdělila. „Je to živý případ a k živým případům v dohledu nad finančním trhem nemůžeme poskytovat informace,“ řekl serveru mluvčí ČNB Marek Petruš.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže předčasný únik části hospodářských výsledků skupiny ČEZ způsobilo nedostatečné zabezpečení části vnitřního internetového systému firmy. Obchodní ani provozní systémy ale ohrožené nijak nebyly. ČEZ je podle něj vystaven za půl roku přibližně deseti hackerským útokům. Není to přitom poprvé, co má ČEZ problém s předčasně zveřejněnými výsledky. Letos v únoru společnost, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, omylem poslala čísla o hospodaření za loňský rok o několik dní dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah