Daimler investuje v Aston Martinu. Pro automobilku chystá nové motory | E15.cz

Daimler investuje v Aston Martinu. Pro automobilku chystá nové motory

Daimler
Daimler
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý Daimler koupí v britské automobilce Aston Martin pět procent akcií. Oba výrobci tím završí červencovou dohodu. V jejím rámci divize Mercedes vyvine pro Aston Martin nový osmiválcový motor V8 a další technologie.

Investice Daimleru pomůže sto let staré britské značce lépe konkurovat domácím konkurentům Bentley ze skupiny Volkswagen, Jaguar Land Rover, jehož v roce 2008 koupila indická Tata Motors, a značce Rolls Royce, kterou vlastní německá BMW. Aston Martin je jediným větším světovým výrobcem luxusních sportovních vozů, který není propojen s velkou automobilkou, a má tak potíže s financováním vývoje nových vozů.

Motory má pro Aston Martin vyvinout divize Mercedes-AMG a elektronické komponenty jí dodá Mercedes-Benz. Daimler zprávu listu podle agentury Reuters nekomentoval.

Aston Martin se od globální ekonomické krize roku 2008 snaží oživit z propadu. Loni jeho zisk klesl o devět procent; prodal 3800 vozů, o zhruba deset procent méně než v předešlém roce.

Firma vyrábí sportovní auta modelů DB9, Vantage nebo Vanqish. Většinu v ní vlastní kuvajtská společnost Investment Dar. Loni získala 37,5 procenta automobilky italská investiční skupina Investindustrial za 241 milionů dolarů (4,9 miliardy korun). Aston Martin tehdy uvedl, že nové peníze mu umožní investovat do produktů a vývoje technologie do roku 2018.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah