Daimler hlásí dramaticky nižší zisk | E15.cz

Daimleru dramaticky klesl zisk. Automobilka seškrtá odměny, dividendy i počty pracovníků

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čistý zisk automobilového koncernu Daimler se v loňském roce propadl téměř o dvě třetiny na 2,7 miliardy eur (67,6 miliardy korun). Firma, která vyrábí například luxusní vozy Mercedes-Benz, rovněž oznámila, že se rozhodla výrazně snížit roční odměnu pro zaměstnance i dividendu pro akcionáře.

Daimler již minulý měsíc varoval, že jeho zisk v loňském roce stáhly dolů dodatečné náklady spojené s aférou kolem emisí naftových vozů, vysoké investice do elektrických automobilů a problémy s výrobou. Tržby společnosti nicméně vloni vzrostly o tři procenta na 172,7 miliardy eur.

"Ačkoli naše výsledky za rok 2019 odrážejí pokračující silnou poptávku po našich atraktivních produktech, se ziskem nemůžeme být spokojeni," uvedl šéf podniku Ola Källenius. Upozornil, že k posílení ziskovosti jsou zapotřebí rozsáhlé kroky ke snížení nákladů.

Daimler oznámil, že se rozhodl snížit dividendu na 0,9 eura na akcii z předchozích 3,25 eura. Uvedl rovněž, že zaměstnanci německých závodů podléhajících kolektivní smlouvě obdrží 597 eur jako podíl na hospodářských výsledcích a jednorázovou odměnu ve výši až 500 eur. Za předchozí rok přitom zaměstnanci obdrželi prémie ve výši 4965 eur, napsala agentura DPA.

Firma současně plánuje propouštění. Během dvou let v ní skončí až 15 tisíc pracovníků z celkových zhruba 300 tisíc. Výrobce luxusních vozů tak hodlá do roku ušetřit přes 1,4 miliardy eur (35 miliard korun).

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah