Poptávka po ropě opět výrazně klesne | E15.cz

Druhá vlna koronaviru opět srazí poptávku po ropě, čeká IEA

Těžba ropy
Těžba ropy
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) opět zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok, a to už druhý měsíc za sebou. Nově očekává, že poptávka se sníží o 200 tisíc barelů na 91,7 milionu barelů denně, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Zdůvodnila to opatrností ohledně tempa hospodářského zotavování z dopadů pandemie nemoci COVID-19.

„Očekáváme, že ve druhé polovině roku 2020 poptávka po ropě výrazně zpomalí, většiny snadného nárůstu už dosáhla,“ uvedla agentura. „Potrvá měsíce, než zpomalování ekonomiky zcela ustane. Navíc je možné, že druhá vlna viru (už teď patrná v Evropě) by mohla znovu omezit mobilitu,“ dodala organizace.

Poptávku podle ní omezuje nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem a s tím související karanténní opatření, vedle toho ale i přetrvávající práce z domova a slabý letecký sektor.

Zvyšování produkce ropy a snížený výhled poptávky povede i k pomalejšímu čerpání suroviny ze zásob, které se během karanténních opatření zvyšovaly, upozorňuje agentura.

Ta rovněž očekává, že ze zásob bude v druhé polovině roku ubývat kolem 3,4 milionu barelů ropy denně, což je téměř o jeden milion barelů za den méně, než agentura prognózovala minulý měsíc. V červenci byly zásoby ropy v rozvinutých zemích rekordní výše.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah