E.ON od září zdraží. Plyn o polovinu, elektřinu o 15 procent

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Reuters

E.ON se přidává k řadě dodovatelů energií, kteří se chstají zyvšovat ceny. Od září si stálí zákazníci připlatí zhruba 15 procent v případě elektřiny. U plynu činí nárůst 50 procent z celkové ceny. Zdražení se nedotkne zákazníků s platnou fixovanou cenou.

Domácnost s menší spotřebou zhruba 1,5 MWh za rok zaplatí měsíčně o přibližně 110 korun více než dosud, uvádí mluvčí společnosti Martina Slavíková. S novými cenami upraví E.ON také výši záloh. „Zhruba 80 procent našich zákazníků má už dnes nastavené své zálohy tak, že dokáží pokrýt i plánované zdražení ceníků. U zbylé pětiny klientů budeme muset zálohy od září navýšit. V poslední době vidíme i zvýšený zájem o úpravu záloh ze strany samotných zákazníků,“ řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Ke zvýšení cen přiměla firmu dlouhodobě nepříznivá situace na energetických burzách, kde pro své zákazníky kupuje elektrickou energii i zemní plyn. „Ceny na burzách více než rok a půl neustále rostou a zvyšování těchto cen je extrémní. Ceny energií při nákupu na další rok narostly na burzách v porovnání s loňskem u elektřiny čtyřnásobně, a u plynu dokonce téměř pětinásobně. Z toho je patrné, že do ceníků pro zákazníky promítáme tento enormní nárůst pouze částečně,“ uvedl E.ON.

Proč rostou ceny energií? Podívejte se na video

Video placeholde
Proč stále rostou ceny energií? • Videohub

Hlavním důvodem růstu cen plynu na burzách jsou události související se situací v Rusku a na Ukrajině a nestabilita dodávek plynu do Evropy. Ceny plynu pak nepřímo ovlivňují i ceny elektřiny, stejně jako zvyšování cen emisních povolenek.

ČEZ zdražil elektřinu v nejběžnějším tarifu pro domácnosti (D02d) v produktu fixovaném na tři roky už od 1. července, od 1. srpna zdražuje znovu. Nyní stojí jedna megawatthodina 6025 korun, od srpna 7464 korun, tedy o více než pětinu. U produktu s fixací na dva roky vzroste cena meziměsíčně o sedm procent na 7501 korun.

Pražská energetika zdražuje od srpna nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 Kč za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu. Zdražení nemůže vyloučit ani Pražská plynárenská. „Vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu do budoucna nelze zvýšení cen vyloučit. V tento moment je to však zatím ve stadiu analýz a úvah,“ řekl mluvčí Miroslav Vránek.

Řada dodavatelů zdražila již od 1. července. Například firma innogy zvýšila u plynu cenu produktu Optimal fixovaný na tři roky o 100 korun na 2510 Kč za megawatthodinu. O stokorunu zdražila innogy také produkt na jeden rok Start 12 a produkt na tři roky Garance 36, a to na 2745 Kč, respektive 2540 Kč. Elektřinu zdražoval Centropol. K 1. červenci se zvýšila cena produktu Mini fixovaného na tři roky z původních 5205 Kč na 6381 korun.