EDF uvede do provozu 32 odstavených jaderných reaktorů ve Francii | e15.cz

EDF uvede v zimě do provozu 32 aktuálně odstavených jaderných reaktorů ve Francii

EDF, jaderná elektrárna Belleville-sur-Loire
EDF, jaderná elektrárna Belleville-sur-Loire
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francouzská energetická společnost EDF slíbila, že letos v zimě uvede do provozu všechny dočasně odstavené reaktory jaderných elektráren, uvedla Agnès Pannierová-Runacherová, francouzská ministryně pro přechod na ekologické zdroje energie. Z technických důvodů nebo kvůli údržbě aktuálně nefunguje 32 z 56 reaktorů společnosti EDF.

Aktuální odstávka více než poloviny reaktorů byla podle ministryně plánovaná, aby byla zařízení zkontrolovaná a připravená na hlavní zimní sezonu. Vláda podle ministryně jedná každý týden s vedením EDF a kontroluje dodržování smluveného harmonogramu. Po dobu odstávky Francie odebírá elektřinu z elektráren v Bavorsku, což komplikuje situaci na německém energetickém trhu.

České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?

Video se připravuje ...

„Vláda tuto situaci očekávala již několik měsíců. Zásoby plynu máme zajištěné, zásobníky jsou naplněné z 92 procent,“ uvedla ministryně po jednání rady pro obranu a národní energetickou bezpečnost.

Základem energetických úspor jsou dobrovolná opatření přijatá jednotlivci, uvedla podle stanice BFM TV Pannierová-Runacherová. Zmínila vytápění na nižší teplotu nebo důsledné zhasínání. Střídmost ale podle ní nevyžaduje od firem, aby omezovaly výrobu. Vládou nařízené úspory by mohly podle ministryně přijít až v reakci na nečekané události.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah