Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského získal dvě paroplynové elektrárny v Británii | E15.cz

Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského získal dvě paroplynové elektrárny v Británii

ČTK

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského minulý týden definitivně získal dvě paroplynové elektrárny ve Velké Británii od energetické firmy Centrica, oznámil mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

Celkový instalovaný výkon elektráren Langage a South Humber Bank činí 2300 megawattů (MW). EPH při červnovém oznámení koupě uvedl, že za ně prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments zaplatí 318 milionů liber (10,3 miliardy korun). Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Holding uvedl, že akvizice je součástí strategie EPH, která předpokládá navyšování výrobní kapacity ve Velké Británii, kde již firma vlastní elektrárny Eggborough a Lynemouth. Podotkl, že v Eggborough vedle provozování černouhelné elektrárny připravuje výstavbu nové plynové elektrárny s výkonem okolo 2500 MW. Elektrárna Lynemouth pak prochází konverzí na spalování biomasy.

EPH kupuje německou elektrárnu na černé uhlí. Křetínského holding věří, že ji dostane zpět do zisku

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu se letos stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií EPH. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady téměř 25.000 lidí.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ní mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.

EPH v loňském roce zvýšil zisk i tržby, je sedmým největším výrobcem elektřiny v Evropě

Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Loni v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Deník E15 dnes uvedl, že EPH kupuje také černouhelnou elektrárnu Mehrum v Německu. Na koupi zdroje o výkonu 690 MW se holding podle listu dohodl s oběma dosavadními vlastníky, firmami Stadtwerke Hannover a BS Energy. Častvaj dnes ČTK řekl, že nemůže akvizici do uzavření transakce komentovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!