EP Energy stoupl v pololetí provozní zisk o 37 procent na 5,5 miliardy | E15.cz

EP Energy stoupl v pololetí provozní zisk o 37 procent na 5,5 miliardy

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetické skupině EP Energy vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně konsolidovaný zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 37 procent na 5,53 miliardy korun (214 milionů eur). Konsolidované tržby se zvýšily o 13 procent na 26,8 miliardy korun (1,04 miliardy eur). EP Energy patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.

EP Energy je největším dodavatelem tepelné energie v Česku. Ovládá například Elektrárny Opatovice nebo výrobce elektřiny a tepla United Energy. Vedle českého trhu působí na Slovensku.

Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů. Holding význam EP Energy postupně utlumuje ve prospěch EP Infrastructure (EPIF). Společnosti EPIF, která je dceřinou firmou EPH, EP Energy patří.

EPIF v rámci EPH zastřešuje kromě teplárenství tranzit a skladování plynu. Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe, která zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny.

Většinovým vlastníkem EPH se předloni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF získal fond australské banky Macquarie.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah