ERÚ nevypíše podporu obnovitelných zdrojů, vláda situaci prý nevyřešila | E15.cz

ERÚ nevypíše podporu obnovitelných zdrojů, vláda situaci prý nevyřešila

ERÚ nevypíše podporu obnovitelných zdrojů, vláda situaci prý nevyřešila
Větrná elektrárna
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory obnovitelných zdrojů energie pro příští rok. Středeční usnesení vlády podle úřadu situaci vůbec neřeší, uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím, že příslušný vládní materiál úřad obdržel pouze v přípravné verzi. Ministr průmyslu Jan Mládek v reakci řekl, že řešení vyplacení podpory obnovitelným zdrojům pro příští rok se každopádně najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby urychleně našly řešení.

ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. „Usnesení nerozumíme, není nám jasné, jakým způsobem máme postupovat. Na základě schváleného materiálu, který jsme dostali pouze v přípravné verzi, cenové rozhodnutí rozhodně vypsat nemůžeme a nevypíšeme,“ řekl Chvojka. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

Tvrzení, že ERÚ neměl usnesení k dispozici, Mládek označil za nesmysl. Uvedl také, že pokud předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nezmění názor a podporu nevypíše, vláda by problematiku znovu řešila v lednu, tak aby nebyl ohrožen výplatní termín 15. února. „Vláda by to řešila způsobem, který není optimální, takže bychom se mu rádi vyhnuli,“ řekl dnes bez bližších podrobností Mládek. Podle něj by ale podobně jako v minulých letech měla konat především Vitásková.

Mládek: Snad změní názor

Ministr řekl, že pevně doufá v to, že šéfka ERÚ změní názor poté, co ministerstvo průmyslu obdrží dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Už v pátek v Bruselu uvedl, že dopis by měl potvrdit, že „notifikace se blíží ke zdárnému konci“. Česko by ho podle Mládka mělo obdržet do Vánoc. Notifikaci jako takovou by měla pak EK potvrdit do několika měsíců, zřejmě mezi únorem a dubnem.

„Pokud má pan ministr Mládek přivézt z Bruselu notifikaci, tak máme pravdu my a celý ten materiál je jen cár papíru. Pokud notifikaci nepotřebuje přivézt, tak vůbec nechápeme, proč ho k tomu vláda pověřila,“ řekl Chvojka. Dokument schválený vládou podle něj majitele obnovitelných zdrojů nevylučuje z toho, že by museli dotace vracet i s úroky, pokud by notifikace nebyla kladná.

Vládou schválený materiál ale připouští, že nevypsání podpory by mělo retroaktivní dopad na zdroje uvedené do provozu před rokem 2013. „Také z našich jednání s Evropskou komisí v minulých dnech jasně vyplynulo, že vypsání podpory nic nebrání. Libovolný výklad zákonů na Energetickém regulačním úřadu musí rychle skončit,“ řekla dnes ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková.

Postoj ERÚ dnes zkritizovalo také Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech. Uvedlo, že pokud se situace nevyřeší, bude to znamenat zastavení provozu většiny kogeneračních jednotek spalujících zemní plyn.

K urychlenému řešení vyplácení státní podpory pro obnovitelné zdroje na rok 2016 dnes ERÚ a vládu vyzvaly Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Chtějí, aby si vláda a energetický úřad „přestaly přehazovat odpovědnost za současnou neutěšenou situaci“ a „urychleně společně v nejkratším možném termínu nalezly řešení akceptovatelné pro obě strany“. Komora a svaz to dnes ČTK sdělily ve společné tiskové zprávě.

Spor ERÚ o podporu obnovitelných zdrojů
- Podpora obnovitelných zdrojů energie a zejména solárních elektráren, postavených v období boomu (2009-10), je dlouhodobě důvodem kontroverzí. Kvůli kombinaci příslibu velmi příznivých výkupních cen a poklesu cen fotovoltaických panelů totiž v roce 2010 výrazně vzrostl počet solárních elektráren. Ještě v lednu toho roku činil jejich instalovaný výkon 463 megawattů, v listopadu překročil tisíc megawattů a koncem prosince 2010 už měly elektrárny výkon 1650 megawatt. Boom solárních elektráren vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů.

- Předsedkyně ERÚ Alena Vitasková se nyní pře s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli tomu, že ERÚ v listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

- Postoj úřadu a Vitáskové Mládek odmítá, podle něj problémy s notifikací existovaly již loni i předloni a ERÚ podporu vypsal. Podle ministerstva průmyslu je navíc Evropská komise o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

- Ve středu 25. listopadu Vitásková a Mládek o problému jednali s prezidentem Milošem Zemanem. Dokonce se spekulovalo o možném odvolání Vitáskové, což je v pravomoci prezidenta. Zeman podle Vitáskové na schůzce řekl, že její odvolání nepřichází v úvahu a že nad tím nikdy neuvažoval. Mládek uvedl, že dotování obnovitelných zdrojů energie na začátku prosince projedná vláda, která by měla vyjádřit souhlas s vyhlášením podpory.

- Vláda 2. prosince schválila usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před začátkem roku 2013. ERÚ v reakci uvedl, že nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Podle ministra Mládka se řešení pro vyplacení podpory každopádně najde, pokud nezmění názor šéfka ERÚ, vláda se k tomu vrátí v lednu.

- Vitásková nastoupila do čela ERÚ v srpnu 2011, provázela ji pověst zkušené manažerky z oblasti energetiky. Od poloviny 70. let pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, kde končila jako generální ředitelka a místopředsedkyně představenstva. V letech 2001 až 2003 působila ve stejných funkcích ve společnostech Transgas a RWE Transgas, mezi roky 2004 a 2006 byla šéfkou představenstva Pražské teplárenské. - ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do rozsáhlých kontrol, hlavně solární energetiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!