ERÚ počítá s podporou pro stávající obnovitelné zdroje | e15.cz

ERÚ počítá s podporou pro stávající obnovitelné zdroje

Solární elektrárna - ilustrační foto
Solární elektrárna - ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. Materiál úřad zveřejní odpoledne. Finální znění rozhodnutí přijme úřad až ve chvíli, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů. Nařízení, které by mělo ERÚ umožnit podporu za 42 miliard korun pro příští rok vypsat, vyjde ve sbírce v brzké době.

„Dnes, aby se situace nějakým způsobem vyřešila, nebo aby se alespoň nějak řešila, zveřejníme pracovní verzi cenového rozhodnutí, které by mohlo vyjít vstříc nařízení vlády,“ řekl po jednání vedení ERÚ mluvčí Jiří Chvojka.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) tomu, že úřad čeká na zveřejnění vládního nařízení ve sbírce, rozumí. „Včera jsem to podepsal já, dneska podepsal pan premiér, takže je otázka, kdy to vyjde ve sbírce zákonů, což bude pravděpodobně brzy,“ řekl Mládek, podle kterého by tak teoreticky příjemci peněz nemuseli nic poznat.

Nové zdroje počkají na Brusel

ERÚ pracuje s tím, že vypíše podporu pro existující zdroje. „Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ty informace nemáme,“ dodal mluvčí. Pokud podle něj v budoucnu Evropská komise prohlásí, že měla být podpora obnovitelným zdrojům mezi lety 2006 a 2012 posuzována jako nová, bude cenové rozhodnutí vlastně neplatné. Podporu ale ERÚ nevypíše pro zdroje, které se budou připojovat v příštím roce, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

Podle Aliance pro energetickou soběstačnost je zveřejnění pracovního textu sice „na první pohled pěkné gesto“, chce však, aby ERÚ vydal finální rozhodnutí. Podle výkonného ředitele aliance Martina Sedláka poškozuje kauza celý obor šetrné energetiky.

„Prezident a vláda by se měli zabývat situací ve vedení ERÚ a přijmout taková opatření, aby se již podobná krizová situace neopakovala,“ uvedl dnes Sedlák. Podle ministra Mládka se však vláda problémem, pokud ERÚ podporu vypíše, zabývat už nebude muset.

V samotném pracovním návrhu cenového rozhodnutí úřad výslovně píše, že se má jednat o podporované zdroje energie, přičemž podpora „se považuje za existující“. „Stejně jako je poskytovatel veřejné podpory odpovědný za její poskytnutí či neposkytnutí, tak je i její příjemce odpovědný za její čerpání, a to i v případech, kdy se jedná o nedovolenou veřejnou podporu,“ dodává v rozhodnutí úřad. Termíny vydání cenového rozhodnutí zatím nezveřejnil.

Zemědělcům hrozí insolvence

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Peníze pro příští rok zatím nemají jisté solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012. Podle stanoviska ministerstva naopak právo na podporu mají.

Počínání úřadu ostře kritizovali zástupci oborových asociací. Například Česká průmyslová fotovoltaická asociace v pondělí uvedla, že podporu je třeba vypsat ještě do konce roku, jinak dojde ke škodám, které zasáhnou nejen obnovitelné zdroje, ale také banky nebo zemědělství. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha již dříve řekl, že kdyby se o penězích rozhodlo až v příštím roce, znamenalo by to pro mnohé zemědělce, kteří provozují bioplynové stanice, insolvenci.

Spor o OZE
Podpora obnovitelných zdrojů energie a zejména solárních elektráren, postavených v období boomu (2009 až 2010), je dlouhodobě důvodem kontroverzí. Kvůli kombinaci příslibu velmi příznivých výkupních cen a poklesu cen fotovoltaických panelů totiž v roce 2010 výrazně vzrostl počet solárních elektráren. Ještě v lednu toho roku činil jejich instalovaný výkon 463 megawattů, v listopadu překročil tisíc megawattů a koncem prosince 2010 už měly elektrárny výkon 1650 megawattů. Boom solárních elektráren vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitasková se nyní pře s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli tomu, že ERÚ v listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise.
ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016. Postoj úřadu a Vitáskové Mládek odmítá, podle něj problémy s notifikací existovaly již loni i předloni a ERÚ podporu vypsal. Podle ministerstva průmyslu je navíc Evropská komise o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.
Vitásková a Mládek o problému jednali 25. listopadu s prezidentem Milošem Zemanem. Dokonce se spekulovalo o možném odvolání Vitáskové, což je v pravomoci prezidenta. Zeman podle Vitáskové na schůzce řekl, že její odvolání nepřichází v úvahu a že o tom nikdo neuvažoval. Mládek tehdy uvedl, že dotování obnovitelných zdrojů energie na začátku prosince projedná vláda, která by měla vyjádřit souhlas s vyhlášením podpory.
Vláda 2. prosince schválila usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před začátkem roku 2013. ERÚ ovšem v reakci uvedl, že nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Podle ministra Mládka se řešení pro vyplacení podpory každopádně najde, pokud nezmění názor šéfka ERÚ, vláda se k tomu vrátí v lednu. Vitásková 6. prosince v České televizi řekla, že ERÚ podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí EK.
Kabinet schválil nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v pondělí 21. prosince. Materiál by měl ERÚ umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka uvedl, že úřad si musí přijaté nařízení nejprve podrobně zanalyzovat. Před týdnem, 16. prosince, ovšem Chvojka o pracovní verzi nařízení prohlásil, že je podle úřadu protiústavní a ERÚ se podle něj po případném přijetí dokumentu vládou pravděpodobně obrátí na Evropskou komisi.
Dnes Energetický regulační úřad oznámil, že připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. Finální znění rozhodnutí přijme úřad až ve chvíli, kdy v pondělí schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah