Evropa je českým hydroenergetikům malá. Energo-Pro bude stavět vodní díla i v Americe

Česká energetická skupina Energo-Pro bude stavět vodní elektrárnu v Kolumbii. Na fotografii je turecká elektrárna Alpaslan 2, kterou skupinu dokončila v roce 2020.

Česká energetická skupina Energo-Pro bude stavět vodní elektrárnu v Kolumbii. Na fotografii je turecká elektrárna Alpaslan 2, kterou skupinu dokončila v roce 2020. Zdroj: Energo-Pro

Připravovaná elektrárna má disponovat dvěma Francisovými turbínami o výkonu deseti megawattů. Na fotografii je stavba turecké elektrárny Alpaslan 2, kterou skupinu dokončila v roce 2020.
Vizualizace připravované vodní elektrárny v Kolumbii.
Hotovo má být v roce 2025. Od té doby má být elektrárna schopna vyrobit 120 gigawatthodin elektřiny a utržit kolem šesti milionů dolarů, v přepočtu téměř 128 milionů korun. 
Energo-Pro vlastní a provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích – kromě Bulharska, Gruzie a Turecka také dvě menší v České republice.
5
Fotogalerie

Tuzemská energetická skupina Energo-Pro miliardáře Jaromíra Tesaře chystá expanzi na americký kontinent. V Kolumbii chce ještě letos začít stavět vodní elektrárnu o výkonu 20 megawattů, která vyjde na 40 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 850 milionů korun. Informace deníku E15 potvrdil šéf skupiny Petr Milev.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!