Exportéři: Českému průmyslu hrozí kolaps, chybí inženýři a 70 tisíc dělníků

Obří poptávka. Výrobní podniky se aktivně snaží o nábor zahraničních pracovníků. Hrozí, že nestihnou dodat včas zakázky.

Obří poptávka. Výrobní podniky se aktivně snaží o nábor zahraničních pracovníků. Hrozí, že nestihnou dodat včas zakázky. Zdroj: CTK

Českému průmyslu chybí minimálně 70 tisíc dělníků a tisíce vysokoškolsky vzdělaných strojařů, elektrotechniků, chemiků či expertů textilního průmyslu. Podle analýzy Asociace exportérů (AE) je nyní na českém trhu práce v součtu více než 117 tisíc volných pracovních míst. Kvůli stavu trhu práce tak stojí český průmysl už na hranici svých možností. Exportéři proto vyzývají vládu, aby uvolnila vízovou politiku.

„Situace už překročila všechny meze, hrozí kolaps průmyslu, který může na dlouhou dobu poškodit celou naši ekonomiku. Už proto, že ČR má největší závislost ekonomiky na průmyslu z celé Evropy - 47 procent,“ uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Jediným řešením je podle zástupců českého exportního průmyslu „dovoz“ pracovní síly ze třetích zemí. „Jenže vyřízení víza, pracovního povolení a schválení úřadem práce však v tuto chvíli trvá devět až 14 měsíců,“ uvedl předseda asociace Jiří Grund. Další omezující podmínky, například na minimální platy cizinců ze třetích zemí a obory, v nichž mohou za těchto podmínek působit, si podle něj kladou odbory.

Exportéři se obrátili dopisem na členy vlády a navrhli několik řešení pro rychlejší nábor potřebných pracovních sil ze třetích zemí jako jsou Ukrajina, Vietnam, Bělorusko či Rusko.

Asociace mluví o krádežích zaměstnanců

Nejhorší nedostatek zaměstnanců se týká malých a středních firem. „Tyto podniky jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance,“ tvrdí Daněk. Podle něj se běžně stává, že velké podniky si tvoří pořadníky z kontaktovaných zaměstnanců a těm zavolají pár hodin před nástupem na směnu u stávajícího zaměstnavatele.

Zaměstnanec pak v rozporu s pracovním právem, nastoupí bez řádného ukončení pracovního poměru k novému zaměstnavateli, který ho zaměstná bez potvrzení o zaměstnání a po třech dnech je nucen původní zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr na základě hrubého porušení pracovní kázně.

Míra nezaměstnanosti v Česku sice v březnu dosáhla 6,1 procenta, průmyslové regiony ale vykazují nezaměstnanost hluboko pod touto úrovní.

Např. v okrese Rychnov nad Kněžnou je míra nezaměstnanosti jen 2,5 procenta, Praha - východ vykazuje 2,5 procenta, Mladá Boleslav 3,2 procenta. Nyní je v ČR 27 okresů, ve kterých je nezaměstnanost nižší než pět procent.