Exšéfa Volkswagenu smetl emisní skandál, nyní má nárok na 32 milionů k důchodu | E15.cz

Exšéfa Volkswagenu smetl emisní skandál, nyní má nárok na 32 milionů k důchodu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela podniku odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur (32,4 milionu korun).

Volkswagen v září 2013 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, ve které ho nahradil Matthias Müller. Ten dříve řídil výrobce luxusních vozů Porsche, který je součástí koncernu Volkswagen.

Německá prokuratura loni v červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od "dostatečných dokladů", že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o případných negativních finančních dopadech emisního skandálu před loňským 22. zářím, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.

Čtěte vše o emisním skandálu Volkswagenu

Německý list Bild am Sonntag loni na podzim s odvoláním na důvěrné dokumenty z Volkswagenu uvedl, že Winterkorn věděl o manipulaci s měřením emisí ještě před jejím odhalením americkými úřady a podílel se na jejím utajování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah