Exšéfa Volkswagenu smetl emisní skandál, nyní má nárok na 32 milionů k důchodu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Exšéfa Volkswagenu smetl emisní skandál, nyní má nárok na 32 milionů k důchodu

ČTK

Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela podniku odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur (32,4 milionu korun).

Volkswagen v září 2013 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, ve které ho nahradil Matthias Müller. Ten dříve řídil výrobce luxusních vozů Porsche, který je součástí koncernu Volkswagen.

Vymůžeme odškodnění od VW. Američtí advokáti nabízejí pomoc podvedeným Evropanům

Německá prokuratura loni v červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od "dostatečných dokladů", že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o případných negativních finančních dopadech emisního skandálu před loňským 22. zářím, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.

Čtěte vše o emisním skandálu Volkswagenu

Německý list Bild am Sonntag loni na podzim s odvoláním na důvěrné dokumenty z Volkswagenu uvedl, že Winterkorn věděl o manipulaci s měřením emisí ještě před jejím odhalením americkými úřady a podílel se na jejím utajování.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!