ExxonMobil prodá svou japonskou divizi za 3,9 miliardy dolarů | E15.cz

ExxonMobil prodá svou japonskou divizi za 3,9 miliardy dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký ropný koncern ExxonMobil se dohodl s druhou největší japonskou rafinerií TonenGeneral Sekiyu na prodeji své japonské divize za 3,9 miliardy dolarů (74 miliard korun). Exxon, který se nyní zaměřuje na rozvojové trhy, tím v podstatě odchází ze třetí největší světové ekonomiky, jejíž ropný trh v poslední době oslabuje.

TonenGeneral koupí 99 procent akcií ExxonMobil Yugen Kaisha, sdělila dnes japonská firma. Exxon se také vzdá svých 50 procent akcií v TonenGeneral a podrží si jen 22 procent hlasovacích práv.

“To, co teď TonenGeneral potřebuje k přežití, je strategický partner,” uvedl pro Bloomberg Osamu Fujisawa, nezávislý ekonom, který se zaměřuje na energetiku. V Japonsku však podle něj neexistují rafinerie, které by takovou roli mohly hrát. Otevírá se prý tedy prostor pro někoho ze Středního východu.

Transakce může podle analytiků také vést k restrukturalizaci japonských rafinerií, které v reakci na pokles domácí poptávky omezují kapacity. Týkalo by se to největšího japonského zpracovatele JX Holdings a menších konkurentů Idemitsu Kosan, Cosmo Oil a Showa Shell.

„Ropná poptávka v Japonsku v posledních letech klesala a domácí situace provozovatelů rafinerií charakterizuje stálý tlak na ziskové marže a objemy,“ uvedla TonenGeneral. Transakce by podle firmy měla zajistit posílení efektivnosti.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah