Fúze CzechTrade a CzechInvest začala. Ministerstvo chce ušetřit

Ministerstvo průmyslu a obchodu z Letné

Ministerstvo průmyslu a obchodu z Letné Zdroj: David Malík / Blesk

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo proces slučování agentur CzechTrade a CzechInvest. Teď pracuje s dvěma variantami fúze. Vzniknout má podle první varianty nová agentura rozdělená na tři divize - investice, podnikání, internacionalizace. Druhou alternativou je převedení CzechTradu pod CzechInvest s tím, že by šlo o samostatnou divizi. Celková úspora z integrace agentur může dosáhnout až 150 milionů korun ročně. 

Podle ministerstva jde o snižování nákladů a zvyšování výkonu. "Náklady se sníží sdílením regionální sítě i sítě zahraničních kanceláří, sjednotit se mohou podpůrné činnosti jako právní služby, interní audit, mzdová agenda a další," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

"Z hlediska výkonu jde zejména o efektivnější práci s klientem, kdy by se služby obou původních agentur nabízely pod jednou střechou od inovací po internacionalizaci," dodala.

MPO v květnu uvedlo, že CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost a Technologická agentura ČR budou firmám ve spolupráci s ministerstvem nabízet společnou komplexní podporu.

Podnikatelé by se tak díky vytvořenému Týmu Česko měli lépe orientovat ve službách jednotlivých organizací a snáze tak získat přístup k veřejné podpoře. Vytvořený tým by měl zajistit komplexní podporu od financování a pojištění, přes výzkum, inovace a rozvoj až po investice a vývoz. Stačí přitom podle MPO kontaktovat kteroukoli ze zapojených institucí.