Gigatovárna Tesly začíná vyrábět, i když stavba není dokončená | E15.cz

Gigatovárna Tesly začíná vyrábět, i když stavba není dokončená

Radek Pavlovič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Gigatovárna na bateriové články v Nevadě oficiálně zahájila svůj provoz. Továrna kalifornské automobilky Tesla Motors zde bude vyrábět baterie pro úložiště Powerwall 2 a Powerpack 3. Ve druhém čtvrtletí roku 2018 by se měly začít vyrábět baterie pro chystaný elektromobil Model 3. 

Gigatovárna zatím není ani zdaleka dokončená, ale staví se v několika fázích. Díky tomu mohou Tesla, Panasonic a další partneři začít ihned vyrábět a produkci později rozšiřovat. Továrna prozatím zabírá zhruba 176 tisíc metrů čtverečních, zhruba třetinu zamýšlené plochy.

 

Tesla se snažila uspíšit start produkce kvůli chystané výrobě svého nového elektromobilu Tesla 3, pro který by měla továrna vyrábět od druhého čtvrtletí roku 2018. "Musíme mít připravenou výrobu baterií dostatečnou dobu před výrobou kompletních elektromobilů," řekl už dříve deníku The Wall Street Journal JB Straubel, CTO a spoluzakladatel Tesly.

"Pracujeme nyní na zrychlení stavby gigatovárny a zároveň s tím aktualizujeme plány startu výroby baterií," uvedl také Straubel.

Gigatovárna v současné době zaměstnává asi tisíc lidí (bez pracovníků na stavbě). Po dokončení a při plném výkonu by měla zaměstnávat až 6500 zaměstnanců a vytvořit až 30 tisíc pracovních míst v okolních regionech, uvedla Tesla.

Gigatovárna má při plném výkonu ročně výrábět baterie s celkovou kapacitou 105 gigawatthodin, s využitím dodávek z jiných továren až 150 gigawatthodin. Tolik baterií by vystačilo na 1,5 milionu vozů Tesla.

Podle agentury Reuters se očekává, že produkce gigatovárny sníží na náklady na lithium-iontové baterie o více než 30 procent. "Tím, že snížíme náklady na baterie, umožníme stále většímu množství lidí pořídit si naše výrobky. To nám umožní mít největší možný dopad na přechod světa k udržitelné energetice,“ uvádí Tesla.

Tesla navíc nechce skončit pouze u jedné továrny. V plánu je také další továrna, která by mohla vyrůst v Evropě. V listopadu roku 2016 se objevily spekulace, že by továrna mohla být nedaleko Prahy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah