Glock má tajnou továrnu na Slovensku. Chce s ní porazit Českou zbrojovku | E15.cz

Glock má tajnou továrnu na Slovensku. Chce s ní porazit Českou zbrojovku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: UK Ministry of Defence, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco běžně se investoři svým vstupem na zahraniční trhy chlubí, rakouská zbrojovka Glock zvolila odlišný postup. Jeden z největší výrobců pistolí na světě v tichosti otevřel montážní závod v Bratislavě. Kde přesně stojí a co se v něm vyrábí, firma úzkostlivě tají.

Glock přestěhoval část výrobních kapacit na Slovensko už na začátku roku, píše deník Sme. O svém kroku je však ochotný poskytnout jen minimum informací.

„Jsme výrobce zbraní a podle našich standardů nemůžeme mnohé věci komentovat,“ řekl deníku jednatel slovenského Glocku Erik Vránsky. Prozradil pouze, že montovna sídlí v Bratislavě, přesnou adresu neuvedl.

Podle obchodního rejstříku společnost sídlí v průmyslovém areálu na okraji bratislavského sídliště Petržalka. Vránsky ale uvedl, že jde jen o „papírovou adresu“.

Slovenská adresa jako výhoda

Glock má pro stěhování na Slovensko hned několik důvodů. Bratislava totiž chystá řadu výběrových řízení na přezbrojení státních bezpečnostních složek a výroba na Slovensku by měla pozici Glocku v těchto tendrech vylepšit.

Nové zbraně má po dvaceti letech dostat slovenská policie. Ministerstvo vnitra chce nakoupit 20 tisíc pistolí v hodnotě okolo 7,5 milionu eur, půjde tak o největší zbrojařský tendr na Slovensku za posledních několik let. Nákup útočných pušek a pistolí připravuje i slovenská armáda.

Skutečnost, nebo jen kamufláž?

O slovenské státní zakázky se Glock zřejmě utká i s Českou zbrojovkou z Uherského Brodu. Šance Čechů přitom nejsou malé, slovenské ministerstvo obrany se totiž hodlá řídit doporučením českých vojáků, kteří používají téměř výhradně tuzemské zbraně. Závod na Slovensku si pořídila i česká firma, když v květnu vstoupila do státního Vojenského opravárenského podniku Nováky.

Kolem státních zakázek krouží i slovenská zbrojovka Grand Power. Ta tvrdí, že ani jeden z jejích zahraničních rivalů na Slovensku nevyrábí „skutečnou produkci“ a otevření místních závodů je jen marketingovou aktivitou.

Národní zbrojařské obrození: Česko opět patří ke špičce

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah