Glosa Jana Stuchlíka: Jak rozdělit ČEZ, když ho chce Babiš kontrolovat celý | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Glosa Jana Stuchlíka: Jak rozdělit ČEZ, když ho chce Babiš kontrolovat celý

Jan Stuchlík

Máme tady další zvrat v nekonečné sáze o rozdělení ČEZ. Premiér Andrej Babiš na narozeninové oslavě Hospodářské komory prohlásil, že si vláda musí pohlídat, aby kromě výroby elektřiny zůstaly státu také strategické věci typu obchodu a distribuce. Jenže ono toho v ČEZ už moc jiného nezbývá.

Celá hra na rozseknutí ČEZ má jediný motiv: jak v Česku postavit jadernou elektrárnu, aby si toho nevšimli na svých účtech spotřebitelé elektřiny a aby se vláda nemusela zavázat k podpoře jaderné elektřiny srovnatelné se solárními dotacemi. Proto se má ČEZ rozštěpit ideálně na část, která bude vlastnit elektrárny. Z nich každý rok vypadne provozní zisk přes 26 miliard korun při dnešních cenách elektřiny, za které se dá nová jaderka postupně postavit.

Jenže tuto část musí plně ovládnout stát, aby se proti novému reaktoru nebouřili drobní akcionáři. Na to by měla vláda získat peníze podle dosavadních předpokladů z prodeje části státního podílu ve zbylé části ČEZ, tedy distribuci, obchodu s elektřinou a plynem a obnovitelných zdrojích.

Babiš: Při dělení ČEZ si stát musí nechat obchod i distribuci

Analytici spočítali, že aby vláda zůstala na nule, mohlo by stačit, když v Novém ČEZ prodá nějakých 20 procent akcií, což by jí pořád ponechalo majoritní balík. Scénáře, kterými se ohání vedení ČEZ, ale uvažují i o tom, že stát si nechá jen čtvrtinu distribuce a obchodu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatnéod 1899 Kč
foto

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium, zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.

Podmínky pro dodávku periodického tisku formou předplatného zde.
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!