Handelsblatt: Za německé doly nedostal Vattenfall přijatelnou nabídku | E15.cz

Handelsblatt: Za německé doly nedostal Vattenfall přijatelnou nabídku

Německý hnědouhelný důl Jänschwalde společnosti Vattenfall
Německý hnědouhelný důl Jänschwalde společnosti Vattenfall
• 
ZDROJ: Stefan Fussan, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Pro švédský energetický koncern Vattenfall je čím dál těžší realizovat zamýšlený prodej svých hnědouhelných aktiv na východě Německa. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom dnes informoval německý ekonomický list Handelsblatt. Předběžnou nabídku na aktiva švédského koncernu loni podaly i české firmy ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal.

Nikdo ze zájemců ale podle zdrojů listu není ochoten zaplatit cenu, která by pro Vattenfall byla přijatelná. Na vině jsou klesající ceny energií, kvůli kterým prý zájem o zmíněná aktiva citelně opadl. Někteří ze zájemců údajně z možného odchodu vycouvali. Závaznou nabídku podle zdrojů zcela určitě nepodá německá energetická společnost Steag.

Vattenfall tak prý zvažuje o odkladu prodeje, případně o odprodeji pouze některých částí. Rovněž přemýšlí o založení fondu nebo nadace, která by zmíněné aktivity převzala, stojí podle zdrojů v dokumentech, které má německý list k dispozici.

Vattenfall v Německu podle dřívějších informací prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes osm tisíc megawattů. V návazném tendru pak firma prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem tři tisíce megawattů. Společnost odhadovala, že prodej německých aktiv by jí mohl přinést až 3,5 miliardy eur (skoro 95 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.