Holding Porsche SE se kvůli emisní aféře VW propadl do ztráty | E15.cz

Holding Porsche SE se kvůli emisní aféře VW propadl do ztráty

Sídlo Porsche ve Stuttgartu
Sídlo Porsche ve Stuttgartu
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Jim Woodward via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Holdingová společnost Porsche SE, která je většinovým akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, se v loňském roce v důsledku jeho emisního skandálu propadla do ztráty 273 milionů eur (7,4 miliardy korun). Firma to dnes uvedla na výroční valné hromadě akcionářů. V předchozím roce přitom vydělala tři miliardy eur, napsala agentura AP.

Generální ředitel Porsche SE Hans Dieter Pötsch nicméně prohlásil, že holding je „pevně přesvědčen, že Volkswagen má dlouhodobý růstový potenciál“. Pötsch je zároveň předsedou dozorčí rady Volkswagenu. Holding Porsche SE na dnešní valné hromadě podle agentury Reuters rovněž uvedl, že automobilku Volkswagen kvůli škodám spojeným s emisním skandálem nehodlá žalovat.

Holdingovou firmu Porsche SE ovládají rodiny Porschů a Piëchů. Porsche SE vlastní ve Volkswagenu zhruba 52 procent hlasovacích práv. Holding není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu.
Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující manipulace s testy emisí. Aféra se týká mimo jiné asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

V úterý Volkswagen oznámil, že za řešení emisního skandálu ve Spojených státech zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (téměř 375 miliard korun). Pötsch označil dohodu s americkými úřady a majiteli naftových vozů za „důležitý krok k překonání naftové aféry“.

Volkswagen loni kvůli nákladům spojeným se skandálem prodělal 1,6 miliardy eur, což byla nejvyšší celoroční ztráta v jeho historii. Akcionáři Volkswagenu minulý týden odsouhlasili, že automobilka za loňský rok vyplatí dividendu 0,11 eura na kmenovou akcii. To představuje prudký pokles z předchozích 4,80 eura.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah