Horníci v Paskově dávají dobrovolně výpovědi, láká je čtyřměsíční odstupné | E15.cz

Horníci v Paskově dávají dobrovolně výpovědi, láká je čtyřměsíční odstupné

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nabídku dobrovolného ukončení pracovní smlouvy se čtyřměsíčním odstupným už využilo přes 110 zaměstnanců černouhelného Dolu Paskov, kde 31. března 2017 skončí těžba. Z OKD odejdou ke 30. listopadu.

Nabídku dobrovolného ukončení pracovní smlouvy se čtyřměsíčním odstupným už využilo přes 110 zaměstnanců černouhelného Dolu Paskov, kde 31. března 2017 skončí těžba. Z OKD odejdou ke 30. listopadu. Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekli zástupci těžební společnosti, která je od května v úpadku.

Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička řekl, že horníci se chtějí pokusit soudně vymoci, aby při propuštění po uzavření dolu dostali původně slíbené dvanáctiměsíční odstupné. Podle dohody OKD s odbory má být odstupné sedmiměsíční.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša řekl, že zájem o takzvané dobrovolné racio je asi takový, jaký firma předpokládala. "Společnost OKD očekávala účast v této první fázi dobrovolného odchodného 150 lidí. V této chvíli, a zbývá nám ještě jeden celý den, s účinnosti od minulého čtvrtku jsme zaznamenali více než 110 dobrovolných žádostí o odchod z OKD," řekl Klimša.

Firma minulý týden oznámila, že 31. března příštího roku ve ztrátovém dole ukončí těžbu. Co nejvíce zaměstnanců, mělo by jich být asi 500, chce převést na šachty v karvinské části revíru. Celkem na Dole Paskov pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Zhruba 300 z nich i po ukončení těžby na dole zůstane, budou mít na starosti jeho technickou likvidaci. Zbývající zaměstnanci, podle vedení firmy jich zřejmě bude okolo 550, dostanou k 31. březnu výpovědi a odejdou s odstupným až do výše sedminásobku platu. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33.215 korun.

V celém OKD nyní pracuje i s dodavatelskými firmami téměř 12 000 lidí, kmenových zaměstnanců je asi 9700.

Na počátku listopadu vedení OKD oznámilo, že začíná pro firmu hledat strategického partnera. Ten by měl pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistit financování jejich útlumu. Firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Generální ředitel OKD Dale R. Ekmark dnes řekl, že už registruje první zájemce. "Je jich více než deset. Jde o velké firmy nebo investiční společnosti," řekl Ekmark.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah