Důl Paskov nás stahuje ke dnu a ohrožuje i ostatní provozy, bojí se OKD

Důl Paskov, ilustrační foto

Důl Paskov, ilustrační foto Zdroj: CTK

Důl Paskov
Důl Paskov
Důl Paskov
Zhruba 3000 lidí se sešlo 17. září podle odhadu policie v Ostravě na hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.
5
Fotogalerie

Další prodlužování těžby černého uhlí v Dole Paskov prohlubuje ekonomické potíže společnosti OKD, která je od května v úpadku. V budoucnu by to mohlo vést k zastavení všech provozů. Na nedávné schůzi věřitelského výboru OKD to řekl právní poradce a zástupce OKD Petr Kuhn. Kvůli Paskovu se podle něj i odboráři ve firmě začínají stavět proti sobě. Uvádí se to v zápisu ze schůze, který byl dnes zveřejněn v insolvenčním rejstříku.

Na odstupné pro zaměstnance, kteří by při zavření Dolu Paskov přišli o práci, firma nemá peníze. Kuhn na schůzi uvedl, že uskutečnění sociálního programu s odstupným ve výši desetinásobku platu není reálné. Nelze podle něj navíc vyloučit, že bez státní podpory nebude moci firma vyplatit ani odstupné ve výši tří plus jednoho platu. Peníze na sociální program podle Kuhna zřejmě nebude možné čerpat z úvěrového rámce ve výši 700 milionů korun, který OKD v srpnu schválila vláda.

"Jakmile se toto stane zjevným, tak schopnost motivovat zaměstnance Dolu Paskov k další práci bude velmi snížena. Odbory potvrzují, že otázka financí je zcela stěžejní pro zachování klidu mezi zaměstnanci," uvádí se v zápisu.

Vyplývá z něj, že základní odborové organizace v jednotlivých závodech se nyní kvůli Dolu Paskov staví proti sobě. "Ostatní organizace mají zájem, aby ostatní provozy pokračovaly, a nejsou schopny ovlivnit kolegy z Paskova, aby snížili své nároky," stojí v zápisu.

Podle zástupců OKD by s ohledem na možnosti v Dole Paskov nebyla těžba rentabilní, ani kdyby se cena uhlí podstatně zvedla. Pokles ceny uhlí byl kromě předluženosti jedním z důvodů, proč se OKD dostalo do existenčních potíží. Ceny koksovatelného uhlí, které tvoří i zhruba 90 procent produkce Paskova, v posledních měsících na trzích výrazně rostly. Podle některých analytiků je ale jen otázkou času, kdy zase klesnou.

"Dlužník v této souvislosti informuje o aktuálním stavu vyjednávání s odběrateli a mimo jiné uvádí, že někteří odběratelé naznačovali, že pokud by měly být ceny uhlí nadále na stávající úrovni, o uhlí z Dolu Paskov pravděpodobně nebudou mít zájem," uvádí se v zápise ze schůze věřitelského výboru OKD.

KONEC TĚŽBY UŽ MOŽNÁ V LEDNU

Kuhn na schůzi uvedl, že představenstvo OKD pravděpodobně v nejbližších dnech rozhodne o ukončení těžby v Paskově v lednu. "Pracovní poměry je pak nutno ukončit v listopadu," uvedl.

V reakci na snahy o zrušení sociálního programu odboráři OKD, kteří jsou již od února ve stávkové pohotovosti, vydali prohlášení, ve kterém žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík tento týden řekl, že by podle odborů bylo možné ukončení těžby v Paskově posunout o dva nebo tři měsíce, tak aby se vyřešily problémy se sociálním programem a odstupným. Rozdávat výpovědi před Vánocemi je podle něj naprosto nemorální.

O uzavření Dolu Paskov hovořilo OKD poprvé už v roce 2013. Chtělo tam těžbu ukončit na konci roku 2014. Místo toho se ale dohodlo se státem na prodloužení těžby. Termín uzavření dolu od té doby ještě vedení OKD oficiálně neoznámilo, už letos v březnu však výkonný ředitel OKD Antonín Klimša ve firemních novinách uvedl, že to má být na konci roku.

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12.000 lidí. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD.