Sbíječky vyměnili za klávesnice. Nový projekt má za cíl přeučit horníky na programátory

OKD

OKD Zdroj: OKD

platinové doly v Jižní Africe
Smaragdové doly v kolumbii
Horníci Dolu Darkov na Karvinsku
Uhlí, ilustrační foto
Těžební společnost OKD chce během pěti let investovat přes pět miliard korun. Do rozvoje dolů a nákupu nových technologií vloží každoročně zhruba miliardu. Těžbu černého uhlí na severu Moravy plánuje nejméně do roku 2030.
9 Fotogalerie
David Polesný , Živě.cz

Hornické práce ubývá a programátorů je nedostatek. Tyto protiváhy má za cíl vyrovnat nový projekt, v rámci kterého se horníci naučí programovat. O víkendu proběhl první ukázkový kurz v Chlebovicích, což je lokalita spadající k dolu Paskov nedaleko Frýdku-Místku. Ve svém volném čase přišlo programování vyzkoušet prvních 17 uchazečů o rekvalifikaci. A všech 17 se rozhodlo pokračovat.

Zatímco stát vidí v možném ukončení těžby v dole Paskov sociální katastrofu, kterou za stamiliony korun oddaluje, pro jiné to může být příležitost. Příkladem je společnost LMC, provozovatel webů s nabídkami práce Jobs.cz a Práce.cz, která se právě rozhodla vyzkoušet, zda by bylo možné silnou poptávku na programátorské pozice uspokojit z řad horníků.

 „Pokud už naši zaměstnanci opouštějí doly, obvykle směřují do výroby, do dalších průmyslových podniků. Nicméně možnost přesměrovat naše pracovníky do takového oboru jako IT nám přijde natolik snová, že jsme tuto myšlenku rádi podpořili,“ uvedla Markéta Klopcová z Nové šichty, outplacementového programu společnosti OKD, který se na projektu podílí.

 

Pilotní kurz dopadl nadějně. Hornických profesí ubývá a zřejmě právě strach z hrozící ztráty zaměstnání je nebývalou motivací a akceleruje zájem o sebevzdělávání. Na konci několikaměsíčního programu tak mohou být z těchto horníků schopnější kodéři než mnozí mladí absolventi škol, kteří studium berou jen jako „životní etapu, kterou musí absolvovat“

Pilotní seznamovací kurz měl za cíl především základní seznámení s principy programátorské práce a eliminovat obavy z neznámého. Uchazeči dostali prvotní zasvěcení do HTML, CSS a JavaScriptu, aby zjistili, v čem tvorba kódu spočívá, a mohli si přitom hned prohlédnout výsledek svého snažení v podobě jednoduché webové aplikace.