Hospodářský motor Evropy se zadrhává. Překvapivá čísla zaskočila německé statistiky | E15.cz

Hospodářský motor Evropy se zadrhává. Překvapivá čísla zaskočila německé statistiky

paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německo se poprvé od finanční krize může dostat do technické recese, tedy poklesu ekonomiky trvající dvě čtvrtletí po sobě. Ukazatele průmyslové výroby totiž v listopadu proti předchozímu měsíci citelně klesly o 1,9 procenta. Analytici přitom očekávali růst o třetinu procenta. Meziročně výroba klesla o 4,6 procenta. Údaje o vývoji hrubého domácího produktu v posledním čtvrtletí loňského roku německý statistický úřad zveřejní příští týden.

„Německo a obecně celá eurozóna rozhodně zařadily nižší rychlost,” cituje server CNN Business ekonoma Jacka Allena. Zprávy o zpomalení v Evropě přichází v době, kdy jsou podobné tendence cítit i ve Spojených státech a Číně.

Jedním z důvodů je zpomalení prodejů automobilů způsobené poklesem zájmu v Číně a emisními regulacemi. Dodávky zpomalila nízká hladina Rýna komplikující lodní dopravu.

„Pokles byl široký napříč sektory, nevidíme žádné pozitivní body. Ekonomiku táhla dolů opět nejvíce oblast spotřebního zboží, která meziměsíčně klesla o 4,1 procenta. Data jsou špatná a neočekávaná,” cituje server Business Insider ekonoma německé pobočky HSBC Stefana Schilbeho.

Jiní ekonomové předpokládají budoucí zlepšení. „Výrobci automobilů pravděpodobně produkci doženou, politika Evropské centrální banka zůstane nakloněná investicím a čínský program ekonomické stimulace pravděpodobně podpoří místní ekonomiku, což pomůže také německému hospodářství,” cituje Bloomberg analytika Commerzbank Marca Wagnera.

Německé HPD v třetím čtvrtletí loňského roku poprvé od roku 2015 kleslo ve srovnání s předchozím obdobím. Za celý rok 2018 německá vláda očekává růst o 1,7 procenta. Na výkonu největší evropské ekonomiky je závislá eurozóna i ostatní státy, včetně České republiky.


Autor: paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah