Hyundai investuje 810 miliard korun do vozů budoucnosti | E15.cz

Hyundai chce dohnat konkurenci. Do vozů budoucnosti investuje stovky miliard korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší jihokorejský výrobce automobilů Hyundai Motor Group hodlá do roku 2025 vynaložit v přepočtu 810 miliard korun do technologií mobility a strategických investic. Chce tak dohnat náskok konkurentů ve vývoji samořízených aut. Plán podle automobilky zahrnuje vývoj autonomních a elektrických aut, stejně jako vozů propojených s internetem.

Na konci září Hyundai oznámil investici 37,5 miliardy korun do společného podniku na vývoj technologií pro samořízená auta s firmou Aptiv.

Automobilka dostane také finanční podporu od jihokorejské vlády, která v úterý oznámila, že technologii autonomních vozů podpoří v letech 2021 až 2027 částkou 1,7 bilionu wonů. Vláda očekává, že Hyundai spustí služby na celostátní úrovni v oblasti plně autonomních vozů pro zákazníky s vozovým parkem do roku 2024 a pro širokou veřejnost do roku 2027.

Zmíněná vládní investice je součástí programu pro automobily budoucnosti. Jižní Korea podle vlády zaostává ve vývoji softwaru a klíčových součástek, například senzorů a čipů. Vedle zmíněných položek chce vláda investovat i do infrastruktury pro vozy budoucnosti.

Regulační a právní rámec, který má zajistit bezpečnost autonomních vozů, chce Jižní Korea připravit do roku 2024.

O rok později má jihokorejská vláda v plánu zavést obdobná pravidla pro předvádění létajících aut. Huyndai se podle vedení automobilky chystá vyvíjet létající vozy, které chce uvést do prodeje před nejpokročilejšími samořízenými auty.

Jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii je závod v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Zaměstnává asi 3300 lidí, dalších 8700 zaměstnanců pracuje u subdodavatelů. Loni automobilka vytvořila zisk 7,22 miliardy korun, meziročně o 531 milionů korun více. Tržby se ale o 7,4 miliardy korun snížily a dosáhly 129,26 miliardy korun. Loni firma vyrobila přes 340 tisíc aut, letošní plán je 318 tisíc vozů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah