Ineos investuje do plynu, od miliardáře Fridmana kupuje britská ložiska | E15.cz

Ineos investuje do plynu, od miliardáře Fridmana kupuje britská ložiska

Ineos investuje do plynu, od miliardáře Fridmana kupuje britská ložiska
DEA Group prodává všechny své plošiny v britském Severním moři
• 
ZDROJ: DEA Group

ČTK

Švýcarská chemická společnost Ineos koupila od firmy DEA Group všechna její plynová pole v britské části Severního moře. Informovala o tom agentura Reuters. Skupinu DEA vlastní investiční fond LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana a prodej polí nařídila Fridmanovi britská vláda. Finanční podrobnosti transakce firmy neuvedly.

Britské ministerstvo energetiky letos v dubnu nařídilo Fridmanovi do šesti měsíců prodat pole v Severním moři, které získala jeho firma od německé energetické skupiny RWE. Pokud by to Fridmanova firma neučinila, úřad by jí odebral licenci na provoz. Vláda se obávala, že těžba na těchto polích by se mohla zastavit, pokud by západní země uvalily na Rusko další sankce kvůli jeho postupu vůči Ukrajině.

Společnost Ineos se již delší dobu netají tím, že má v plánu učinit strategickou investici v Severním moři. Akvizice je podle předsedy správní rady firmy Jima Ratcliffa prvním krokem ke splnění tohoto cíle. Ineos loni uvedl, že chce investovat jednu miliardu dolarů (23,8 miliardy korun) do průzkumu těžby plynu z břidlic v Británii a stát se největším těžařem břidlicového plynu v zemi.

LetterOne potřebovala peníze na investice

Mluvčí fondu LetterOne prodej potvrdil a uvedl, že DEA použije výtěžek z prodeje na investice do svých hlavních růstových oblastí v Evropě a severní Africe.

Fridmanům podnik se na převzetí těžaře ropy a plynu DEA za 5,1 miliardy eur (138,1 miliardy korun) dohodl se společností RWE již loni v březnu, transakce však byla dokončena až letos v únoru. V některých zemích Evropské unie se vzhledem k ukrajinské krizi objevily pochybnosti o tom, zda je správné, aby se evropské ropné a plynárenské aktivity přesouvaly do ruských rukou. DEA vlastní podíly ve zhruba 190 licencích na průzkum a rozvoj ložisek ropy a plynu v Evropě, na Blízkém východě a severní Africe, z nichž některé ale nic neprodukují a potřebují rozsáhlé investice.

Jednapadesátiletý Fridman je podle žebříčku časopisu Forbes 68. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě zhruba 14,6 miliardy dolarů (348 miliard korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!