Investice českých firem do IT prudce rostou, letos dosáhnou 143 miliard korun | E15.cz

Investice českých firem do IT prudce rostou, letos dosáhnou 143 miliard korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výdaje českých firem na informační technologie letos proti loňsku vzrostou zhruba o osm procent na 6,96 miliardy dolarů, tedy asi 143 miliard korun. Výdaje podniků na IT v Česku tak rostou v dolarovém vyjádření rychleji, než je světový průměr. Světový růst bude letos zhruba poloviční, vyplývá z údajů analytické firmy Gartner.

Je to dáno zejména posilováním koruny, v případě údajů v lokální měně se celkový růst za rok 2017 pohybuje jen u hranice jednoho procenta a výhled na letošní rok vypadá podobně, uvedl Lukáš Erben z českého Gartneru. Počínaje rokem 2019 nicméně analytici Gartneru očekávají zrychlení tempa růstu výdajů na IT při konstantním přepočtu na přibližně 3,5 procenta ročně, tedy o něco více, než je očekávaný celosvětový průměr.

Mezi lety 2017 a 2021 porostou nejrychleji výdaje ve službách, zejména v komunikacích a médiích, dále ve výrobě, zpracování přírodních zdrojů a velkoobchodě. Zvýší se v průměru o 14 až 16 procent. Naopak nejpomalejší růst výdajů na IT o méně než sedm procent v pětiletém období bude ve školství a maloobchodě. V globálním měřítku bude maloobchod naopak patřit mezi odvětví s rychlým růstem výdajů.

Nejrychleji porostou letos i ve výhledu do roku 2021 výdaje firem na podnikový software. Jeho dvouciferný meziroční růst bude poháněn zejména rozvojem digitálního byznysu a stále vyšším důrazem kladeným na zákaznicky orientovaná řešení. Výdaje se budou nadále přesouvat směrem k softwaru poskytovanému jako služba.

Rychlejší růst výdajů, než bylo původně předpokládáno, se bude v příštích třech letech týkat mobilních telefonů. Katalyzátorem by měl být proti původním odhadům rychlejší nástup 5G technologií, které začnou výrobci nabízet ve svých špičkových modelech již během příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah