Jádro a plyn jsou čisté zdroje energie, rozhodla Evropská komise | e15.cz

Jádro a plyn jsou zelené zdroje energie, rozhodla Evropská komise. Rakousko hrozí žalobou

Jaderná elektrárna Temelín. Zařazení jádra mezi čisté zdroje energie žádalo mimo jiné Česko
Jaderná elektrárna Temelín. Zařazení jádra mezi čisté zdroje energie žádalo mimo jiné Česko
• 
ZDROJ: anna vackova E15

ČTK, špi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států a Rakousko komisi hrozí žalobou.

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny. U jádra se zásadní podmínky nezměnily, státy tedy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050.

„Má smysl se ozvat. Platí to i v případě projednávání klíčových parametrů taxonomie EU. Dosáhli jsme pozitivního posunu, abychom byli schopni úspěšně transformovat naši energetiku, a tedy i ekonomiku na bezemisní,“ komentoval rozhodnutí generální ředitel ČEZ a 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Daniel Beneš.

„Finální oficiální znění, které komise před chvíli schválila, a jeho dopady teď musíme podrobně zanalyzovat,“ doplnil Beneš. 

Autor: ČTK, špi

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery