Jižní Austrálie si po celou hodinu vystačila jen se solárními panely | E15.cz

Jižní Austrálie světovým rekordmanem. Po celou hodinu si vystačila jen se solárními panely

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Solární energie má za sebou další významný milník, když poprvé v historii dokázala pohánět celý stát po dobu jedné hodiny. Stalo se tak ve státu Jižní Austrálie, píše tamní server ABC News.

Den, kdy sto procent spotřeby pokrývala elektřina z fotovoltaických panelů, nastal 11. října. V žádné zemi o velikosti Jižní Austrálie dosud sluneční energie takto celistvě nedominovala. „Je to fenomenální světové prvenství,“ hodnotí Audrey Zibelman, šéfka australského operátora energetického trhu (AMOE).

„Střešní instalace pokryly neuvěřitelných 77 procent spotřeby a o zbytek se postaraly větší solární parky,“ dodala. Přebytky elektřiny pocházející z plynových nebo větrných elektráren byly v danou hodinu uloženy do baterií nebo exportovány do sousedního státu Victoria.

Analytici se domnívají, že trend rostoucího podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě bude pokračovat. AMEO předpokládá, že v následujících 14 měsících bude panely osázeno dalších 36 tisíc střech. Dosud jich je v Jižní Austrálii, jež má 1,8 milionu obyvatel, 288 tisíc.

Energetický regulátor však zároveň upozorňuje, že trend může ohrožovat stabilitu dodávek elektřiny. V případě, kdy spadne mezistátní přenosová síť, může nadměrná výroba elektřiny způsobit blackouty. V minulosti už k tomu několikrát došlo, naposledy v únoru. Aby se dalším blackoutům zabránilo, musel operátor AMEO přistoupit ke kontroverzní regulaci. Distributorovi sítě umožnil vypínat střídače domácností tak, aby se elektřina ze střešních panelů nedostala do sítě a zamezilo se tak jejímu přetížení. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah