Jufa koupila solární parky za miliardu, stala se dvojkou na českém trhu | e15.cz

Jufa koupila solární parky za miliardu, stala se dvojkou na českém trhu

Solární energie
Solární energie
• 
ZDROJ: BayWa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká investiční skupina Jufa, za kterou stojí Jan Chrenko a Jiří Fast, koupila pět solárních parků o celkovém výkonu 12 megawatt (MW). Fotovoltaické elektrárny získala od polského fondu Eques Fotovoltaica. Pod skupinu Jufa tak aktuálně spadají solární elektrárny s celkovým výkonem 82 MW, stala se dvojkou na českém solárním trhu za Skupinou ČEZ. Celková hodnota transakce včetně bankovního financování podle informací webu Euro.cz dosahuje zhruba jedné miliardy korun.

Jufa získala elektrárnu u Kramolína na Českobudějovicku (3,4 MW), Čenkova na Táborsku (3,35 MW), Petkova na Mladoboleslavsku (3 MW), Dubí na Teplicku (1,07 MW) a u Nového Jičína (0,94 MW).

„Během dvou let jsme z investiční skupiny Jufa vytvořili druhého nejsilnějšího hráče na českém fotovoltaickém trhu,“ uvedl spoluvlastník skupiny Chrenko. „Nadále jsme otevřeni posilování v oblasti solární energetiky, ale také dalších typů obnovitelných zdrojů. Současně se budeme soustředit na optimalizaci provozu našich fotovoltaických elektráren,“ dodal.

Během dvou let Jufa zvýšila počet svých solárních parků na 32. Mezi významné akvizice patří například nákup jedné z největších českých solárních elektráren, fotovoltaické elektrárny Brno Tuřany s instalovaným výkonem téměř 22 MW.

Největším provozovatelem fotovoltaik na českém území je podle dostupných údajů ČEZ se 125 megawatty, druhá je Jufa (82 MW) a třetí čínský fond China - CEE Fund (67 MW), který své pozice dosáhl hlavně díky akvizici společnosti Energy 21, uvedl web Euro.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah