Kartel. Hitachi a Mitsubishi schytaly od EK pokutu 138 milionů eur | E15.cz

Kartel. Hitachi a Mitsubishi schytaly od EK pokutu 138 milionů eur

Evropská unie, Brusel.
Evropská unie, Brusel.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřovací orgány Evropské komise uložily japonským výrobcům Mitsubishi Electric a Hitachi pokutu v celkové výši téměř 138 milionů eur (3,7 miliardy korun). Firmy se prý tajně domlouvaly na cenách automobilových alternátorů a startérů, a porušovaly tak unijní pravidla o ochraně hospodářské soutěže.

Kartelu se zúčastnil také druhý největší světový výrobce součástí pro automobilových průmysl Denso. Pokutu však nedostal, protože komisi na kartel upozornil.

Kartel fungoval od září 2004 do února 2010. Vyšetřování komise zjistilo, že firmy byly v té době v pravidelném kontaktu. Domlouvaly se mimo jiné na tom, jak budou odpovídat na nabídková řízení některých automobilek, především na tom, s jakou cenou do veřejné soutěže půjdou a kdo by měl kontrakt vyhrát. Také si vyměňovaly některé citlivé informace, například o obchodní strategii nebo o cenách, uvedla komise na webu.

Firmy účast v kartelu přiznaly, načež jim komise snížila pokutu o deset procent. Mitsubishi Electric má tudíž zaplatit 110,9 milionu eur. Hitachi dostal pokutu 26,8 milionu eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah